ASLAV: Lehký obrněný transportér s osmi nápravami

ASLAV je skvělým příkladem mezinárodní vojenské spolupráce v rámci členských států Severoatlantické aliance. Jedná se o upravená americká vozidla LAV-25 doplněná o motory kanadské firmy General Dynamics Land Systems – Canada a vyrobená na zakázku pro australské vojsko.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

ASLAVům sice již táhne na třicet, projekt byl zahájen v roce 1992 a dokončen už o dva roky později, ale stále ještě mají co nabídnout. Australská armáda, která je jako jediná využívá, celkem obdržela 111 strojů v různých variantách. Jejich základní charakteristiky jsou:

  • Výzbroj: 25mm kanón a buďto jeden kulomet ráže 12,7 mm, nebo dva kulomety ráže 7,62 mm
  • Hmotnost: 12 800 kg
  • Maximální rychlost 100 km/h
  • Dojezd: 660 km
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Jet umí rychlostí i 100 kilometrů v hodině

Designové a technické řešení

ASLAV je lehké ozbrojené vozidlo, které své posádce poskytuje ochranu před palnými zbraněmi a střepinami. S přidaným pancéřováním odolá čelní střelbě zbraněmi ráže 30 mm, z boku a zezadu snese střelbu zbraněmi ráže 14,5 mm. Má plně automatickou převodovku s pěti rychlostními stupni pro jízdu vpřed a jedním pro couvání. ASLAV je vybaven čtyřmi nápravami s pohonem na všech osm kol, díky čemuž zvládne překonat neuvěřitelné 60% převýšení. ANSLAV je také plně obojživelný, se dvěma vrtulemi, které na něj lze připevnit, svede plout rychlostí až 12 km/h. Překoná také ploty vysoké až 2 metry a jednotlivé překážky s vertikálním převýšením až půl metru.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Výroba je na zakázku pro australské vojsko

Bojové využití

ASLAV je komplexní lehké bojové vozidlo s mnohostranným využitím, které již bylo úspěšně nasazeno na mnoha misích. V boji byl nasazen například v Afghánistánu jako vozidlo speciálních taktických oddílů. Při té příležitosti byl dovybaven síťovým štítem proti RPG střelám. Už předtím byly ASLAVy nasazeny v rámci mezinárodních intervencí ve Východním Timoru. Svou roli sehrály také ve válce v Iráku v letech 2003-2009, i tady sloužily mimo jiné při plnění speciálních taktických misí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Vstup Ukrajiny do EU: Zelenského nový dokument nepotěší
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Rusko se našich nových tanků od Německa nebojí, protože jsou z 90. let. Je fakt, že naší šanci na obranu nijak nezvýší
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Rizikem cystitidy (zánětu močového měchýře) je rozšíření infekce do ledvin: Tipy na prevenci a léčbu
adbz.cz
adbz.cz
Naše babičky myly skleničky octem a rýží. Tak se dají vyčistit i úzké nádoby a veškeré sklo se bude lesknout