ASLAV: Lehký obrněný transportér s osmi nápravami

ASLAV je skvělým příkladem mezinárodní vojenské spolupráce v rámci členských států Severoatlantické aliance. Jedná se o upravená americká vozidla LAV-25 doplněná o motory kanadské firmy General Dynamics Land Systems – Canada a vyrobená na zakázku pro australské vojsko.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

ASLAVům sice již táhne na třicet, projekt byl zahájen v roce 1992 a dokončen už o dva roky později, ale stále ještě mají co nabídnout. Australská armáda, která je jako jediná využívá, celkem obdržela 111 strojů v různých variantách. Jejich základní charakteristiky jsou:

  • Výzbroj: 25mm kanón a buďto jeden kulomet ráže 12,7 mm, nebo dva kulomety ráže 7,62 mm
  • Hmotnost: 12 800 kg
  • Maximální rychlost 100 km/h
  • Dojezd: 660 km
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Jet umí rychlostí i 100 kilometrů v hodině

Designové a technické řešení

ASLAV je lehké ozbrojené vozidlo, které své posádce poskytuje ochranu před palnými zbraněmi a střepinami. S přidaným pancéřováním odolá čelní střelbě zbraněmi ráže 30 mm, z boku a zezadu snese střelbu zbraněmi ráže 14,5 mm. Má plně automatickou převodovku s pěti rychlostními stupni pro jízdu vpřed a jedním pro couvání. ASLAV je vybaven čtyřmi nápravami s pohonem na všech osm kol, díky čemuž zvládne překonat neuvěřitelné 60% převýšení. ANSLAV je také plně obojživelný, se dvěma vrtulemi, které na něj lze připevnit, svede plout rychlostí až 12 km/h. Překoná také ploty vysoké až 2 metry a jednotlivé překážky s vertikálním převýšením až půl metru.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Výroba je na zakázku pro australské vojsko

Bojové využití

ASLAV je komplexní lehké bojové vozidlo s mnohostranným využitím, které již bylo úspěšně nasazeno na mnoha misích. V boji byl nasazen například v Afghánistánu jako vozidlo speciálních taktických oddílů. Při té příležitosti byl dovybaven síťovým štítem proti RPG střelám. Už předtím byly ASLAVy nasazeny v rámci mezinárodních intervencí ve Východním Timoru. Svou roli sehrály také ve válce v Iráku v letech 2003-2009, i tady sloužily mimo jiné při plnění speciálních taktických misí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Vlastimil Černínský
Autor článku

Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články