Barnaul T, nejmodernější velitelský systém protivzdušné obrany v rukou Ukrajinců. Rána, která může Rusy na Ukrajině i položit

Důsledky této ztráty mohou být skutečně fatální a mohly vést i k přesnému zaměření a následnému potopení křižníku Moskva, které je pro Rusy velkou ranou.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace
                   

Koncem března se objevily zprávy o tom, že se ukrajinským jednotkám podařilo ukořistit již třetí vozidlo MRU-B s nástavbou se základním modulem systému Barnaul-T v neporušeném stavu. Na internetu se objevily obrázky tohoto špičkového ruského radarem vybaveného velitelského stanoviště protivzdušné obrany, které ukrajinští vojáci našli během protiofenzívy u Charkova kolem 12. března. Třetí byl zajat poblíž Kyjeva přibližně 3. března a byl zjevně tak nedotčený, že byl převzat ukrajinskou armádou, údajně oživen a v současné době v ní slouží v nejasné funkci. 

Ve skutečnosti katastrofa pro Rusy

Nezasvěcenému to mnoho neřekne, ale pro ruskou armádu to je naprostá katastrofa. Jejich supermoderní elektronický systém se softwarovými údaji o všech aktuálních možnostech a schopnostech polních PVO systémů ruské armády v rukou jejich protivníka, to je prostě obrovský vojenský průšvih. Není proto zcela pochopitelné, proč se ruští velitelé odhodlali posílat tuto techniku na válčící Ukrajinu nezajištěnou.

V relativně bezbranných, a dokonce nestřežených kolonách a bez jakékoli vojenské zabezpečovací jednotky. To je zkrátka doklad naprostého amatérismu příslušných velitelů a podle udivených vojenských zahraničních odborníků jasný důkaz naprostého odborného rozkladu ruské armády jako (ne)bojeschopného organismu. V minulosti byli vojáci různých armád za války bez milosti popravováni za menší prohřešky.

Systém Barnaul-T je totiž samostatným integrujícím velitelským centrem s vysoce automatizovaným systémem schopným komplexního velení a řízení všech stupňů protivzdušné obrany Ruské federace na aktivním bojišti. V rámci ruského arsenálu se jedná o vůbec nejmodernější systém velení, který je navržen tak, aby co nejvíce kooperoval s řídícími stanovišti taktických jednotek a propojoval různé úrovně jejich velení.

Tvoří ho pokročilé automatizované, komunikační a datové modulární zařízení, které umožňuje efektivní řízení jednotlivých složek protivzdušné obrany na vymezeném území, jejich propojení do jednotného zbraňového komplexu a zvýšení jejich odolnosti i mobility v těžkých bojových podmínkách podle okamžité potřeby vojsk a nastalé situace.

Velitelský modul je schopen nepřetržitě pracovat 72 hodin

Jednotlivé moduly zařízení Barnaul-T jsou určeny pro práci na různých stupních velení. Například modul plánovací MP je určen ve verzi MP-K (na kolovém podvozku Kamaz 6×6 s přívěsem) pro práci v sestavě velení brigády, modul plánovací v primární podobě označovaný jen MP je umístěn na pásových podvozcích a je určen pro pluk a jednotlivé PVO oddíly.

Velitelské vozidlo protivzdušné obrany 9S932 MRU-B a jeho nová verze MRU-D je zásadní část celého systému Barnaul-T, je modulem zpravodajským a řídícím a existuje ve dvou verzích, 9S932-1 a 9S932-2. Je určen v nejnižší úrovni pro velitelství protiletadlové baterie a je vybaven radiolokátorem 1L122-1. MRU-B a -D se primárně používá k lokalizaci a sledování vzdušných cílů v malých výškách, jako jsou bezpilotní letadla (UAV), vrtulníky a letadla určená pro pozemní útoky. 

MRU-B a -D zpracovává informace z vlastního radaru i poskytnuté jinými sledovacími systémy a předává je místním prostředkům protivzdušné obrany, které tak nemusí prozrazovat své umístění vlastními radiolokačními prostředky v podstatě až do okamžiku svého překvapivého výstřelu. 

Velitelský modul MRU-B a -D systému Barnaul-T je schopen nepřetržitě pracovat na vnitřních zdrojích energie po dobu 72 hodin a má maximální dobu nastavení pět minut z konfigurace přepravní do konfigurace bojové připravenosti. Tento modul, na různých podvozcích, nejčastěji na pásovém MT-LBu či BTR-MD, případně od roku 2019 na BTR-MDM Rakuška schopném vzdušného výsadku, dokáže v reálném čase a na společném vymezeném území identifikovat a následně integrovat a koordinovat PVO všech různých systémů užívaných v Ruské armádě.

V důsledcích to mohlo napomoci útoku na křižník Moskva

Modul dokáže koordinovat a zaměřovat přímo odpalovací jednotky systémů PVO, tedy je schopen převzít a řídit komplexy vojenských jednotek vybavené různými systémy protivzdušné obrany krátkého dosahu, jako například kolové raketové systémy země-vzduch 9K33 Osa či pásové systémy protivzdušné obrany 2K22 Tunguska.

Dále pásové raketové systémy Tor-M, čety střelců nesoucích z ramene odpalované raketové systémy země-vzduch 9K333 Verba, známé také jako přenosné systémy protivzdušné obrany (MANPADS), a dokonce komunikuje i s četami střelců i se staršími přenosnými systémy MANPAD typu Igla a Strela.

Získání komponentů tak moderního zbraňového kompletu, jakým je Barnaul-T, navíc v jednom případě s nainstalovaným systémem Tor-M, představuje pro ukrajinskou armádu velký úspěch, neboť tím okamžitě dojde ke značnému omezení schopnosti ruských sil v poskytování vzdušného krytí jejich útočícím i přesouvajícím jednotkám.

Svádí to i k domněnce, že znalosti získané prostudováním software z nepoškozeného modulu MRU-B mohly Ukrajincům pomoci i v úspěšném útoku na křižník Moskva, který byl nepochopitelně neschopný se ubránit obyčejné podzvukové protilodní raketové střele.

Z dlouhodobého hlediska by to ale mohlo mít pro Rusko i zásadnější strategické katastrofální důsledky, jelikož ztráta takovéto techniky a její prozkoumání specialisty z NATO a USA, k čemuž zcela jistě dojde, pokud již tomu tak není, znamená naprosto zásadní a systémové oslabení efektivity prakticky všech ruských raketových PVO systémů.

Jak může prospět obrannému úsilí zabrání takovéhoto systému?

Zdroj: InterestingEngeering

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Ivo Pujman

Zobrazit další články