Vozy jako z Šíleného Maxe: Ruská armáda využívá dřevěné klády a kovový šrot jako pancéřovou ochranu svých nákladních vozidel

Pancéřové kabiny sestrojené z kovových plátů, železného odpadu a dřevěných desek by měly zajistit posádce ruských nákladních vozů alespoň minimální ochranu.

i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
                   

Ruská armáda se téměř od samého počátku invaze na Ukrajinu potýká s řadou logistických problémů a tentokrát na sebe ruské síly strhly pozornost celého světa, když po sociálních sítích začaly kolovat fotky ruských nákladních vozidel. Na tom by nebylo až tak nic zvláštního, kdyby však tato vozidla nebyla „opancéřovaná“ širokou škálou opravdu neortodoxních obranných prvků. Například kovovým šrotem či dřevěnými kládami. Tyto poněkud bizarní improvizované pancéřové úpravy opět vznáší mnoho otázek ohledně skutečného stavu ruské armády.

Pancíř je zhotoven ze šrotu

Ruská invaze na Ukrajinu není tak snadným triumfem, jak Vladimir Putin a představitelé Kremlu pravděpodobně očekávali. Navzdory početní a technické převaze, včetně řady již údajně zničených vojenských konvojů nákladních automobilů, naráží ruská armáda na tvrdý odpor ukrajinské armády. Zoufalé časy si tak žádají poněkud zoufalé činy.

Když se objevily první fotografie nákladních automobilů Kamaz s dřevěnými deskami připevněnými v přední části vozu, lehce překvapení pozorovatelé se domnívali, že se s největší pravděpodobností jedná o jakousi ochranu zranitelných chladičů před palbou z ručních zbraní. Možná se nad tím svět trochu pozastavil, ale bylo to ještě něco docela pochopitelného. Nicméně nyní se ukazuje, že ruská armáda vzala tyto narychlo zhotovené úpravy pancíře na docela jiný level. Naskládané dřevo v přední části vozů je již minulostí.

V jednom obzvlášť kuriózním případě, který byl zachycen počátkem dubna v severní části Ukrajiny, můžeme vidět nákladní automobil Kamaz, jehož čelní ochranný štít je zhotoven z krytu převodovky, který pravděpodobně pocházel z vojenského pásového vozidla MT-LB. Ukrajinské zdroje uvádí, že podobných případů, kdy ruská armáda opětovně využila materiál z vyřazené techniky, bylo k dnešnímu dni zaznamenáno již celá řada. Mimo jiné především v okolí ostřelovaného Charkova.

Ruská řemeslná armáda

Právě v Charkovské oblasti se pak poprvé objevují hned na první pohled složitější nástavby, což naznačuje, že ruské polní dílny nyní sestavují pancéřovou ochranu na základě individuálních specifikací jednotlivých vozidel. Pancéřové kabiny sestrojené z kovových plátů a železného odpadu poskytují vozidlu i samotné posádce jistě lepší a účinnější ochranu než dřevěné obložení, které bylo k vidění dříve. Kov by měl obstát přinejmenším proti střepinám a ručním zbraním.

Technice těžšího kalibru by tato „řemeslná armáda“, jak Ukrajinci upravená vozidla nazývají, ovšem pravděpodobně neodolala. Takto narychlo upravené náklaďáky se svým bizarním vzhledem těší spíš jisté podobnosti se sebevražednými výbušnými vozy (SVBIED), které se v posledních letech často objevovaly zejména na Blízkém východě. Než aby dokazovaly nějakou větší efektivnost na bojišti.

Tvrdý odpor ukrajinských vojsk

Ukrajinské ozbrojené síly kladou tváří v tvář agresivní invazi překvapivou míru odporu. Přičemž obzvláště těžkou daň si vybírají právě ruská vozidla. Navíc nedostatkem vojenských nákladních vozů trpělo Rusko téměř od začátku konfliktu. To je fakt, který vyšel najevo, když se v prvních liniích začaly objevovat civilní nákladní vozy.

Nyní se zdá, že se ruské síly zoufale snaží udržet naživu logistický park nákladních vozů pomocí čehokoliv, co najdou na bojišti. Zoufalá situace ruské armády samozřejmě vypovídá o již tolikrát zmiňované efektivitě ukrajinských ozbrojených sil, které navzdory ruské početní převaze, světu opakovaně dokazují, jak důležitá je dobrá taktika a velení.

Co si myslíte o těchto poněkud bizarních přestavbách ruských nákladních vozidel?

Zdroj: TheDrive

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články