Ruská protitanková střela zničí objednané korejské tanky K2 Black Panther jako nic. Velký problém to je hlavně pro sousedící Polsko

Jihokorejský hlavní bojový tank K2 Black Panther měl odolat všem známým protitankovým zbraním. Jak se ale ukázalo, s těmi opravdu silnými výrobce nepočítal.

Jihokorejský tank K2 Black Panther i Zdroj fotografie: Ozbrojené síly Jižní Koreji / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Polsko před několika týdny oznámilo veliký nákup moderních jihokorejských tanků K-2 Black Panther, z nichž se má stát pancéřová pěst polského tankového vojska. Celkově jich chce pořídit až 800, čímž například přečíslí i německé tanky Leopard 2 nebo americké Abrams A1M2, které už v armádě má. Dle některých informací se ale zdá, že nejsou až tak odolné, jak se původně zdálo. Sám výrobce Hyundai Rotem přiznal, že čelní pancíř tohoto hlavního bojového tanku není silný tak, jak se očekávalo.

Tank K2 Black Panther neodolá těžké střele

Známou slabinou jihokorejského stroje jsou méně pancéřované boky, neboť koncepce boje předpokládala čelní střet se severokorejskou armádou. A právě proto měla být náležitě pancéřována čelní část hlavního bojového tanku K2 Black Panther, a dokonce vzniklo tvrzení, že je neproniknutelná pro všechny současné severokorejské zbraně. To je nakonec pravda pouze částečně, K2 Black Panther totiž neodolá těžké severokorejské protitankové střele Bulsae-5, což je licenčně vyráběná ruská protitanková střela 9M133 Kornet.

Pro Polsko se tak jedná o veliký problém, neboť jsou obě schopny proniknout pancířem o síle 1 200 milimetrů RHAe, které ale čelní pancíř jihokorejského tanku nedosahuje. Kornety jsou přitom v ruské armádě hojně zastoupeny a využívány jsou i ve válce na Ukrajině. Federace má navíc výhodu, že střely nejsou technologicky příliš náročné a jejich výrobu i doplňování stavů zvládá i navzdory západnímu embargu.

9M133 Kornet iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
Odpálení protitankové střely 9M133 Kornet

Ačkoliv nejsou ruské Kornety tak vyspělé jako například americké Javelin, rozhodně jsou nebezpečné. Zbraň je to poměrně těžká, i s odpalovacím stativem váží přes 67 kilogramů, samotná střela pak 27 kg. Není tedy příliš pohyblivá, ale dá se použít ve statické pozici, případně bývá umístěna na různých obrněných vozidlech. Má laserové navádění a protitankové střely s prodlouženým doletem dosah až 8 kilometrů.

Tandemová hlavice si umí poradit i s reaktivním pancířem starší generace, ovšem existují i střely s termobarickou hlavicí. Těmi je ovšem zakázáno střílet do zastavěných oblastí, neboť se v nich mohou ukrývat civilisté. Dle mnohých záběrů ale Rusko na tento zákaz nedbá a termobarické zbraně používá i na odstřelování měst a vesnic.

Na tank K2 Black Panther bude nutné přidat ochranu

Polské armádě nyní začíná docházet, že bude muset obranu svých objednaných tanků nějakým způsobem posílit. Prvních 180 strojů má nicméně Polsko obdržet v konfiguraci používané jihokorejskými ozbrojenými silami. U dalších dodávek už je ale předpokládána jejich úprava na verzi PL. Informace naznačují, že vedle čelního pancíře hlavního bojového tanku K2 Black Panther bude posílen i boční.

Toho lze docílit například přimontováním přídavného pancéřování nebo moderního reaktivního pancíře. Vzroste tím ale hmotnost stroje a bude nutné zjistit, jak se to projeví na jeho mobilitě. Další možností, o které se v souvislosti s K2 Black Panther mluví, je aktivní obrana. Nabízí se například ozkoušená izraelská Trophy, ale existují nebo jsou ve vývoji i další systémy. Aktivní ochrana dokáže střely detekovat a zničit ještě před tím, než vůbec do tankového pancíře narazí. Zda ale zesílený pancíř obstojí v budoucnu není jasné, bitvy proti tankům totiž vyhrávají především malé skupiny vojáků.

Jak velký problém může být slabý pancíř Black Panther K2?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články