Tanky na ústupu, válku Ukrajině vyhrávají malá úderná komanda. Ta umí rozložit i početné a těžce mechanizované pluky

Ukrajinské bojiště ukazuje, že správně vycvičená a vyzbrojená mobilní pěchota může být velmi účinná i proti těžkým jednotkám, které často doslova propadají panice.

Voják s protitankovým NLAW i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
                   

Na papíře bylo v únoru 2022 takřka jasné, že těžce vyzbrojená ruská armáda musí tu ukrajinskou, kterou hlavně v těžkých zbraních a letectvu mnohonásobně převyšuje, během krátké chvíle porazit. Po více než 9 měsících bojů má však ruská armáda obrovské ztráty na technice; ztratilo tisíce tanků i obrněných vozidel, řadu letounů a dalšího. Mnohé stroje přitom neobstály proti ukrajinským pěšákům s ručními zbraněmi, nikoliv proti technice.

Neustálé rychlé údery mohou být účinné

V podstatě jde o ponaučení, jak vést obrannou válku proti velké mechanizované armádě. Pakliže má takovou přesilu, nemá cenu jít proti ní „na sílu“. Mnohem efektivnější je taktika rychlého úderu, po němž se jednotky okamžitě stáhnou. Bránit se vyplatí třeba aglomerace, v nichž mají obránci s lehkou výzbrojí proti útočníkům nesmírnou výhodu. Za dobývání takového prostoru útočník platí obrovskými ztrátami včetně těžké techniky. A třeba pro tankistu je boj ve městě doslova noční můrou.

Ukrajinci přitom dokázali využít všech výhod obdržených západních zbraní, aby se mohli Rusům lépe bránit. Střely jako Javelin dokáží zasahovat tanky a obrněné automobily s velkou přesností a úspěšně je ničí i na vzdálenost několika kilometrů. Stinger (přenosný raketový komplet země-vzduch) potom uzemnil letectvo, díky čemuž má ukrajinská pěchota více prostoru provést úder, rychle se stáhnout a vzápětí udeřit jinde. Třeba v zúžených místech nebo na křižovatkách, kde nemůže špatně vycvičená armáda obstát a ocitá se dokonce na pokraji paniky.

Operace jsou o to ničivější, kdy je nepřítel závislý na zásobování. Těžká mechanizovaná armáda spotřebovává zásoby ohromným tempem, což dává rychlé pohyblivé pěchotě další příležitost k úderům. Zvláště v okamžiku, kdy zásobovací kolony nejsou na takové typy úderů připraveny. Roztažené na kilometry daleko jsou velice zranitelné. Hlavně v prvních týdnech konfliktu toho dokázala ukrajinská armáda nesmírně účinně využít a způsobila Rusku ohromné ztráty.

Konvoj ruské armády iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
Konvoj ruské armády na Ukrajině

Ve správný okamžik lze i útočit

Ukazuje se, že silně mobilní jednotky mohou být úspěšné i v útoku. Tedy pokud je operace dobře naplánována a nepřítel k tomu dá příležitost. Vidět to bylo především na ofenzivě Ukrajiny v Charkovské oblasti. Jednotkám se podařilo rychle proniknout za ruskou obranu a způsobit paniku. Někdy je až uměním najít místo a okamžik, kdy může úderná jednotka prorazit. Lze k tomu využít i zpravodajských informací ze stále početnějších dronů.

Všechny tyto zkušenosti budou analytici a armádní plánovači ještě dlouhá léta studovat. Již nyní se například americká námořní pěchota začala specializovat právě na tento druh operací a dokonce zásadně snižuje počty tanků, prý nejsou tak efektivní. Jednotky budou samozřejmě potřebovat moderní výzbroj a rychlé stroje pro vysokou mobilitu, stejně jako nesmírně kvalitní výcvik. Ačkoli těžké mechanizované jednotky určitě nezmizí, lehké a rychlé před sebou mají bezesporu zářnou budoucnost.

Proč byla ukrajinská taktika proti Rusku úspěšná?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články