I když jsou nejlepší ruská BMP-3 vybavena dodatečným pancířem, ale vojáci v nich stále zůstávají jako v rakvi

Ochranu proti dronům považují vojáci a konstruktéři vozidel za jednu z nejdůležitějších záležitostí současnosti. Často je to ale vede k instalaci až bizarních konstrukcí.

Vozidlo BMP-3 i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ruští vojáci mají praktické zkušenosti, že se mohou stát jejich bojová vozidla (včetně těch nejmodernějších) snadnou kořistí dronů, ať jde o ty shazující na ně různé druhy granátů nebo malých pum, tak o drony sebevražedné ničící nárazem. Není proto divu, že se před nimi snaží armáda své vojáky chránit a začíná techniku přizpůsobovat už ve výrobě. Kurganmashzavod upravuje třeba moderní bojová vozidla pěchoty BMP-3 nebo BMD-4M.

BMP-3 má nástavby a krycí plachtu

Často ruskou cestou, jak BVP chránit proti dronům i některým protitankovým zbraním, je přídavný pancíř, a to většinou ve formě slat mříží nebo klecových nástaveb. Defence-Blog uvádí, že má takové pancéřování má obsahovat i nejnovější dodávka BMP-3 pro ruskou armádu, přičemž má být zkonstruované na základě bojových zkušeností a údajně chrání proti útokům ze všech stran i shora. Doplňovat ho má i krycí plachta Nakidka.

Nejnovější pancéřování se má skládat z mřížového nebo také takzvaného slat pancíře na bocích vozidla i v přední čísti, a nejspíše je dostupné i v zadní. EdrMagazine uvádí, že nad věží je pak vysoká klecová nástavba s řetězy a jakýmisi sítěmi visícími dolů. Ta opravdu může proti dronům z mnoha směrů chránit, ale zase pokud neobstojí, může naopak osádce a výsadku vojáků bránit v tom, aby snadno vozidlo opustili, a naopak se může změnit v jejich rakev. Další nevýhodou pak je, že nástavba znatelně zvyšuje siluetu vozidla a je lépe objevitelné.

Plachta Nakidka může mást moderní střely

Smysl dává i vybavení vozidel krycí plachtou Nakidka. Wikipedia uvádí, že jde o kamuflážní krycí plachtu redukující radarové, infračervené a tepelné signály, v tomto případě obrněného vozidla, přičemž právě tyto signály využívají některé sofistikované protitankové zbraně nebo průzkumné prostředky. Plachta sice obrněnec 100% neodstíní, ale může snížit pravděpodobnost jeho odhalení či zasažení nějakou střelou, což je jinak u BMP-3 fatální.

Vojáci používají maskovací síť

Video: když nepozorní ruští vojáci využijí maskovací plachtu špatně, mohou se tím nepříteli prozradit. Přitom by stačil selský rozum

BMP-3 je přitom nejnovější typ bojového vozidla pěchoty ruských ozbrojených sil. Konstrukce sice pochází již z 80. let 20. století, ale ve větších počtech začala do výzbroje přicházet až v posledních letech. MilitaryToday uvádí, že má lepší pancéřování než předchozí typy sovětských BVP a její hlavní zbraní je kanon ráže 100 milimetrů spřažený s rychlopalným kanonem ráže 30 milimetrů. Vozidlo má tříčlennou osádku a místo pro výsadek 7 vojáků.

Ruské vozidlo BMP-3

Za jak účinné považujete nástavby na nových BMP-3?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články