Video: když nepozorní ruští vojáci využijí maskovací plachtu špatně, mohou se tím nepříteli prozradit. Přitom by stačil selský rozum

Maskovat cenné objekty před leteckým nebo dronovým průzkumem je v podstatě nutnost. Ale pokud to vojáci udělají špatně, může to být i na škodu.

Vojáci používají maskovací síť i Zdroj fotografie: Uživatel Soldatnytt / Creative Commons / CC BY
                   

Množství různých průzkumných dronů, ale i letadel nebo například satelitního průzkumu, nutí armády k tomu, aby svou techniku efektivně maskovaly. Vojáci to samozřejmě dělají automaticky na bojové linii, ale neméně důležité to je ve vnitrozemí, jelikož lze odhalené cíle napadnout zbraněmi s dalekým dosahem. K maskování slouží různé metody s různou účinností, ale vždy je třeba, aby vojáci věděli, co dělají – pokud to udělají špatně, jako by žádné nebylo.

Maskovací plachta naopak radar prozradila

Jak to může dopadnout, když vojáci odbydou (nebo dokonce zkazí) snahu o zamaskování systému, můžete vidět na videu pod článkem. Průzkumný dron na něm objevil ruský radar Repejnik k odhalování malých cílů na obloze, myšleno dronů. Jeho obsluha se ho „pokusila“ zamaskovat v jakémsi zákopu vyhloubeném na travnatém terénu, ale zvolila k tomu maskovací plachtu nebo maskovací síť naprosto nevhodné barvy, na trávě doslova svítila.

Když průzkumný dron zjistil, že se tam nachází cenný radar, povolal na něj sebevražedný dron. MilIn uvádí, že podle tvaru se jednalo o polský sebevražedný dron Warmate, a do zákopu s radarem se trefil naprosto přesně – později je vidět, jak odtud šlehají plameny, což svědčí o pravděpodobném zničení cíle. Zajímavé také je, že radar objevily a zničily drony, jejichž přítomnost měl na obloze detekovat – ale je možná, že je viděl, jenom je nebylo jak zničit.

Drony vidí Repejnik až na 10 kilometrů

Radar Repejnik je relativně malé zařízení umístěné na jakési trojnožce. ArmyRecoignition uvádí, že je jeho celková hmotnost pouhých 25,5 kilogramů, jelikož jde o přenosný radar, a to typu AESA s rotační hlavou. Je schopen detekovat velmi malé cíle, hlavně tedy drony, do vzdálenosti 10 a výšky 5 km letící rychlostí do 200 km/h, a to údajně v jakémkoliv terénu a za jakéhokoliv počasí – v jednom okamžiku jich může monitorovat až 256 najednou. Repejnik má také velmi úzký paprsek, aby jej nebylo snadné zaměřit protiradarovými střelami.

6 zamaskovaných britských vojáků

99 % lidí nenajde na fotografii ani 1 maskovaného vojáka, natož všech 6; jsou tak precizně ukrytí, že je nespatříte ani při bližším pohledu

Warmate použitý k jeho zničení je z rodiny polských sebevražedných dronů, přičemž se vlastnosti každého nějak liší, a některé slouží i v průzkumných rolích. Wikipedia uvádí, že nejnovější je Warmate 2, jehož vzletová hmotnost je 30 kg a nese hlavici o hmotnosti 5 kg – jednat se může například o explozivní nebo kumulativní k ničení obrněných cílů. Jeho dolet je až 240 kilometrů a radiový dosah od stanice operátora 180 kilometrů, cestovní rychlost pak 120 km/h.

Zničení špatně maskovaného radaru Repejnik

Opravdu nemohla obsluha zamaskovat radar lépe?

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články