Záběry ukazují ruské robotické vozidlo BMP-3 Sinitsa, které sice ještě neprošlo testy, ale vypadá velice schopně a ušetří život 3 vojáků

Bojová vozidla pěchoty jsou důležitou součástí mechanizovaných jednotek, a pokud by mohla působit bez osádky, dávalo by to armádě nové možnosti.

Vozidlo BMP-3 i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Míra robotizace a autonomie v armádách se stále prohlubuje a existuje čím dál více zbraní, jejichž obsluha sedí někde daleko za frontou, a v boji tak riskuje max. ztrátu techniky. Nápad je to velmi lákavý, protože by tak armádám zůstávala vycvičená osádka robotického vozidla i v případě, že je zničené, a nemusela by měsíce čekat na výcvik nové. Jedním z úspěšných projektů může teoreticky být i ruské bojové vozidlo pěchoty BMP-3 Sinitsa.

Místo osádky kamery a automatické nabíjení

Již od roku 1987 má ruská armáda ve výzbroji klasické BMP-3, k jehož obsluze je běžně zapotřebí 3členná osádka složená z velitele, řidiče a střelce, od roku 2015 má potom silně modernizovanou verzi. Projekt Sinitsa je přitom stejné vozidlo, uvádí ArmyRecognition, ale vybavené robotickými systémy, konkrétně bojovým modulem Sinitsa.

OT-64. muzeum Brno

Obrněný transportér OT-64 SKOT byl pýchou ČSLA a doslova deklasoval sovětský BTR-60, i když nakonec musel využít jeho výzbroj

V podstatě ho lze popsat tak, že jsou na vozidle umístěny panoramatické kamery včetně termovize tak, aby měla obsluha na dálku přehled o tom, kudy vozidlo jede a co se kolem něj děje. K tomu má BMP-3 Sinitsa i automatické nabíjení všech zbraní.

iZdroj fotografie: Ministry of Internal Affairs of Ukraine / Creative Commons / CC BY
Zničené vozidlo BMP-3

Jinak by se ale od klasického BMP-3 moc lišit nemělo; uvnitř stále zůstane prostor pro výsadek 7 vojáků, a lze předpokládat, že stejná zůstává i ochrana vozidla – v přední části proti projektilům ráže 30 milimetrů, a zezadu a z boku proti rážím do 12,7 milimetrů. Rychlost vozidla je až 70 km/h a dojezd 600 kilometrů, konstatuje Military-Wiki. Koncept ale ještě není otestovaný a bude třeba zjistit, zda je opravdu funkční, jak se teoreticky na papíře zdá.

BMP-3 Sinitsa má silnou výzbroj

Robot BMP-3 Sinitsa je i silně vyzbrojený. Jeho hlavní zbraní je dělo 2A70 ráže 100 mm schopné střílet klasické projektily nebo protitankové střely, přičemž granáty mají dosah 4 km, a střely pak 6 km. Využít lze i kanon ráže 30 mm umístěný ve stejné ose jako hlavní dělo, případně koaxiální kulomet ráže 7,62 mm. Některé zprávy také naznačují, že by mohly vybrané verze nést i protitankové rakety 9M133M Kornet-M, případně sloužit jako protiminové.

V podstatě by se tak jednalo o pozemní dron, s nímž by bylo možné zničit i mnohonásobně cennější tank. Přesná cena za BMP-3 sice není známa, dle Forbes se ale může pohybovat cena za modernizovanou verzi kolem 1,1 milionu dolarů, což je asi 25 milionů korun.

Ukrajinský robot 17

Improvizace v akci: Ukrajinci sestrojili protitankového robota, který zničí cíl a rychle se ztratí. Připomíná traktor, ale je mimořádně účinný

Teoreticky by mohl koncept takovýchto vozidel fungovat, ale vše bude záležet na schopnostech robotického systému, kvalitě obrazu, spojení a obsluze. V případě úspěchu by takové vozidlo mohlo ochránit životy 3 vojáků, ale určitě by nešetřilo náklady. Stát bude určitě jako klasické BMP-3, navíc s výdaji na robotický systém. I malé poškození kamer nebo jiných senzorů by ho ke všemu mohlo zcela vyřadit, i když při podobném poškození by s ním lidé dokázali ujet (možná za asistence průzkumného dronu, díky němuž by viděli cestu).

Testy vozidla BMP-3 Sinitsa

Za jak dobrý koncept považujete robotické bojové vozidlo pěchoty BMP-3 Sinitsa? Není zbytečně drahé?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články