Ztracené ukrajinské BMPT Azovets skončilo neznámo proč zakopané, ruská armáda ho však vyzvedla. Bylo mimořádně odolné

Ukrajinští konstruktéři se pokusili vyrobit silně vyzbrojené vozidlo speciálně určené pro boj ve městech. Jeho osud byl však neslavný a nejspíše i krátký.

Ukrajinské BMPT Azovets i Zdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyj)
                   

Když se tanky vydají do hustě zastavěné městské oblasti, jsou velice zranitelné, jelikož na ně může doslova kdekoliv čekat někdo s protitankovou zbraní, granátem či Molotovovým koktejlem. Tankové zbraně přitom nemohou na takové hrozby často reagovat, neb nemají dostatečný náměr, a až na výjimky mají tanky i velice slabý střešní pancíř. Konstruktéři se proto pokouší o sestrojení silně pancéřovaných a vyzbrojených speciálních vozidel určených pro městský boj – známa jsou jako BMPT a třeba Ukrajina testovala vlastní s názvem Azovets.

Jediný Azovets nakonec skončil zahrabaný

Vozidlo mělo vycházet ze zkušeností z bojové linie, a již dříve mělo být nasazeno do bitvy o Mariupol, ale s jakými výsledky, to nelze nikde dohledat. Osádka ho pak dle všeho zbavila výzbroje (a nejspíše i motoru) a zakopala ho na okraji zmíněného ukrajinského města, uvedl Defence-Blog, posléze obsazeného ruskými okupanty. Těm se nakonec podařilo vrak Azovets objevit a vykopat, ale ani tak není jasné, zda se nakonec v boji osvědčil nebo ne.

Smyslem vozidla byl boj ve městě, kdy mělo nejspíše podporovat klasické tanky, což je úloha i ruského BMPT-72 Terminator 2 – to se od něj ale liší. ArmyRecognition uvádí, že ruské je postaveno na podvozku tanku T-72, kdežto ukrajinské dostalo podvozek tanku T-64. Terminator má pak jednu silně vyzbrojenou věž, ale Azovets dvě. U ruského je však možné tvrdit, že se neosvědčilo tak, jak bylo očekáváno, a to ani ve městě, ani v otevřeném terénu.

2 věže na pěchotu, Stugna-P na tanky

Vozidlo Azovets bylo vyzbrojeno dvěma dvouhlavňovými kanony ráže 23 milimetrů, zatímco Terminator 2 má dva kanony ráže 30 milimetrů. Jejich úkolem bylo postarat se o pěchotu a opevnění, udává MilIn, kdežto zbraní pro boj s tanky měl být ukrajinský systém Stugna-P, ale není jasné, zda ráže 130 nebo 152 milimetrů, i když menší typ má dosah kolem 5 kilometrů. Výzbroj pak byla doplněna kulomety PKT ráže 7,62 milimetrů.

Odminovávací vozidlo BMR-3MA

Speciální ruské odminovávací vozidlo BMR-3MA Vepr je odolnější než tank T-90, k jeho zničení může být potřeba i Stugna-P

Hmotnost Azovetsu byla kolem 41 tun a mělo čtyřčlennou osádku. Ta měla být mimořádně silně chráněna, neb má vozidlo kromě samotného tankového podvozku i pancéřovou nástavbu a reaktivní pancéřování schopné odolat nejenom kumulativním hlavicím, ale i zvýšit odolnost proti kinetickým penetrátorům. Vozidlo se pak dokázalo pohybovat slušnou rychlostí až 65 km/h na silnici, v terénu musela být rychlost pochopitelně nižší.

Vykopaný vrak vozidla BMPT Azovets

Jak schopné mohlo být ukrajinské vozidlo Azovets?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články