Bojové vozidlo Ajax dostalo do výbavy rakety Brimstone, jaké využívá královské letectvo

Společnost General Dynamics představila variantu obrněného bojového vozidla Ajax. Nově je vybaveno raketami Brimstone.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Overwatch, jak je nový prototyp přezdíván, by potenciálně mohl působit jako součást nových bojových týmů britské armády, určených pro těžký a hluboký průzkum. Byl vyvinutý ve spolupráci evropského výrobce vojenské techniky General Dynamics a evropského výrobce raketových zbrojních systémů MBDA.

Univerzální Ajax

Vozidla typu Ajax mohou ve svých rozličných variantách plnit značné množství úkolů lokalizovaných po celém světě. Pro britskou armádu je dodává firma General Dynamics v celkem šesti variantách. Varianta Ajax je určena k úkolu „nalezni a znič“, varianty Atlas a Apollo jsou určeny k technické podpoře. Athena slouží k podpoře velení a řízení, a varianta Ares je určena k transportu a pozorování. Nelze opomenout ani variantu Argus, která slouží k inženýrskému zabezpečení a jejím úkolem je poskytnout informace o i prostoru působení.

iZdroj fotografie: Unsplash

Jedná se o bojová vozidla nové generace. Nejžádanějšími úkoly, které jsou prováděné pomocí těchto bojových vozidel, jsou zabezpečení velení a řízení, nebo průzkum a dlouhodobé sledování. Na variantu Ares, byla integrována raketa Brimstone. Elektronická architektura této varianty vozidla Ajax, umožňuje začlenění moderních technologií a nových schopností. Vzniklý prototyp získal přezdívku Overwatch.

Brimstone jako základ královského letectva

Rakety Brimstone váží 50 kg a na délku měří 1,8 m, navíc jsou vybaveny radarem a laserovým naváděcím systémem. Tyto rakety jsou stálicí u britského královského letectva a jsou plně integrovány do stíhacích letounů Eurofighter Typhoon. Rakety Brimsone lze ale také ovládat z lodí, a jak ukazuje vozidlo Ajax – Overwatch, tak také z bojových pozemních vozidel.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kombinace vozidla Ajax a raket Brimstone dokazuje, že lze využívat britské komplexní zbraňové technologie ke zlepšení operačních schopností britských ozbrojených sil. Jedná se o kombinaci dvou velice silných prostředků a výsledek má potenciál ovládnout a vyhrávat bitvy.

Zdroj: Army-technology

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Zobrazit další články