Civilní kamion tajně převáží britské obrněné transportéry Spartan na Ukrajinu, ruští špioni je neodhalí. Žádnou revolucí ale nejsou

Starých britských obrněných transportérů zamířilo na Ukrajinu více. Díky rozměrům je lze snadno schovávat v kamionech a dopravit v podstatě kamkoliv.

Transportér FV103 Spartan i Zdroj fotografie: Kellie Williams / Creative Commons / OGL
                   

Jestliže chtějí ukrajinští vojáci zamezit situacím, kdy možní ruští špioni nebo nepřátelské satelity zaměří cestu obrněných transportérů FV103 Spartan, mají jednoduchý – a přitom efektivní – způsob. Vozidlo se totiž vejde na korbu běžného kamionu, a když se za ním zavřou dveře nebo zadělá plachta, nikdo nedokáže poznat, co běžný nákladní automobil vlastně veze. Jde o jeden z efektivních způsobů, jak tajit přesuny zbraní po Ukrajině, aniž by nepřítel věděl, kde jim bude čelit.

Transportérů Spartan má Ukrajina mnoho

Starších britských obrněných transportérů Spartan má být na Ukrajině minimálně stovka. Vláda ostrovní země jich ještě za Borise Johnsona slíbila dodat 120, a dalších minimálně 50 se podařilo získat ze soukromých zdrojů za pomoci crowdfundingové výzvy nadace Prytula. Volných strojů je přitom relativně dostatek, protože jich byla za celou dobu zkonstruována téměř tisícovka, a v minulých letech je Britské ozbrojené síly vyřazovaly z výzbroje.

Výhodou transportérů Spartan je přitom právě jejich velikost, díky níž je lze skrytě přepravovat pomocí kamionů. Vozidlo je zhruba 10,5 tun těžké, na délku má 5,16 metrů, zatímco na šířku 2,48 metrů. Základní osádku tvoří 3 vojáci, v zadní části je pak prostor pro 4 další vyzbrojené bojovníky. Spartan se pohybuje na pásovém podvozku, jeho maximální rychlost je 60 km/h a na plnou nádrž dojede až 510 kilometrů.

Spartan je odvozenina britských pásových vozidel

Vozidla byla do výzbroje britské armády přijata v roce 1978 jako transportéry odvozené od rodiny Combat Vehicle Reconnaissance (CVR). Mezi jeho blízké příbuzné tak patří třeba lehké průzkumné tanky Scorpion a Scimitar, velitelské a řídicí vozidlo Sultan, a řada dalších. V britské armádě byl Spartan používán pro přesun specializovaných týmů, například protiletadlových raketových pluků, a to častěji než v roli klasického transportéru.

Výzbroj vozidla Spartan není nijak ohromující, standardně ji tvoří pouze lehjý kulomet ráže 7,62 milimetrů. Používána byla i protitanková varianta vyzbrojená protitankovými střelami MILAN s názvem FV120 Spartan MCT, ale není známo, zda byla vozidla v této konfiguraci dodána i na Ukrajinu. Vedle toho se dostala do výzbroje i dalších zemích, asi stovku jich má Irák, používá je ale také Lotyšsko nebo Jordánsko.

Transportér FV103 Spartan v kamionu

Víte o dalších takových případech ukrytí zbraní / techniky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články