Česká velkorážní odstřelovací puška OP Falcon si poradí i s 25mm pancířem, kořeny má ještě v ČSLA a je veskrze unikátní

Český zbrojní průmysl drží krok se světovou špičkou, důkazem je i protimateriální odstřelovačská puška OP Falcon, která má mnoho unikátních vlastností.

OP Falcon, česká odstřelovačská puška i Zdroj fotografie: ZVI
                   

Česká republika se mohla vždy chlubit moderními a spolehlivými zbraněmi, na které se mohou vojáci v boji 100% spolehnout, zatímco u nepřátel mnohdy budily respekt. Mezi takové patří i „protimateriální“ odstřelovačská puška Falcon (též OP Falcon) od české zbrojovky ZVI ze Vsetína, která drží krok se světovou konkurencí. Zbraň už prošla i několika bojovými „zkouškami“ a dnes slouží i na Ukrajině. Omezeně ji jinak využívá sama AČR.

Východní i západní náboj na přání

Vývoj OP96 Falcon začal ve Vsetíně již roku 1990 na přání tehdejší československé armády a první prototyp byl veřejnosti představen v roce 1993 na zbrojařské výstavě IDET v Brně. Již tehdy udivila puška svou moderní koncepcí, která je zároveň jednoduchá a předchází poruchám. Má zkrácené pouzdro (tzv. bullpup) a opakovací závěr vybavený dvěma uzamykacími ozuby na základě patentu Mauser. Vyhození prázdného náboje je prováděno ručně pomocí páky závěru.

Falcon, česká odstřelovačská puška iZdroj fotografie: ZVI
Falcon (OP Falcon), česká odstřelovačská puška

Puška OP Falcon ZVI může být vybavena zásobníkem na dva náboje, ale otvor lze zakrýt a zbraň je nabíjet po jednom náboji ručně. Verze OP96 je kalibrována na náboj varšavské smlouvy 12,7 x 107 mm a OP99 je zase pro NATO 12,7 x 99 (.50 Browning). Zbraň přitom není úplně lehká, její hmotnost vychází na 14,8 kg (14,3 kg u OP99) a délka na 1 380 mm (1 260 mm u OP99).

Rozložitelný ničitel obrněnců

Zbraň má velmi slušné výkony, ve dne je maximální účinný dostřel 1 600 metrů, zatímco v noci klesá na 600 metrů. Na 100 metrů si pak poradí i s 25milimetrovým ocelovým pancířem. Na hlavni je úsťová brzda, která snižuje zpětný ráz o úctyhodných 75 %. Falcon je pak vybaven optikou firmy Meopta Přerov ZD 10 x 50 nebo nočním viděním téže firmy ZN 6x. To samotné váží 2,5 kg, ale pro palbu v nouzi jsou na zbrani i klasická železná mířidla.

Čeští speciálové mají ve výzbroji antimateriálovou pušku CheyTac. Je přesná na vzdálenost přes 2 kilometry a má na kontě světový rekord

Velmi unikátní a praktickou vlastností pušky je, že ji lze pro transport rozdělit na dva kusy, konkrétně na pouzdro zbraně se zaměřovačem a na hlaveň s dvojnožkou. Sniper je tak mnohem mobilnější, i když není zbraň lehká. OP Falcon ZVI je ve výzbroji naší armády od roku 1998, kdy puška prošla vojskovými zkouškami ověřovací série. K dispozici ji má 43. výsadkový prapor, který své Falcony nasadil v Afghánistánu. Vloni pak bylo 19 kusů předáno Ukrajině. Kdo další má zbraň není známo, ale mluví se o Turecku a jeho speciálních jednotkách.

Jakou podobnou pušku znáte?

Zdroj: YouTube
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Zobrazit další články