Čeští speciálové mají ve výzbroji antimateriálovou pušku CheyTac. Je přesná na vzdálenost přes 2 kilometry a má na kontě světový rekord

Odstřelovací pušky se dlouhou dobu používaly na likvidaci lidí. Technologie však umožnily vyvinout pušky se střelivem protitankových pušek, ale s obrovskou přesností.

i Zdroj fotografie: CheyTac
                   

Ve výzbroji 601. skupiny speciálních sil Armády České republiky lze najít mnoho druhů vyspělých zbraní. Jde každopádně o nejlépe vycvičenou jednotku českých ozbrojených sil, která špičkovou výzbroj potřebuje, a to včetně odstřelovačských pušek. Bývá často nasazována do velmi náročných akcí. Jednou z těch, které v držení speciálů lze najít, je tak CheyTac Intervention. Může se pochlubit mnoha skvělými výkony.

Zvládnou i slaběji pancéřovaná vozidla

Jedná se o takzvanou antimateriálovou odstřelovačskou pušku od americké společnosti CheyTac. Takto jsou označovány zbraně, jež jsou určeny nejen proti živé síle, ale i proti těžší vojenské technice. Většinou proti vozidlům, případně slaběji pancéřovaným vozidlům. Toto využití je možné díky použití speciálního velkorážního střeliva, které má dlouhý dosah a velikou ničivou sílu.

Většina antimateriálových pušek využívá náboje .50 BMG, ale CheyTac Intervention patří mezi několik výjimek. Je určena pro speciálně vyrobené střelivo CheyTac .408. To bylo navrženo za pomoci počítačů tak, aby bylo optimalizované pro zásahy na dlouhou vzdálenost, ale přitom si udrželo sílu klasických antimateriálových projektilů. Výhodou tohoto střeliva je skutečnost, že je lehčí. Odstřelovač tedy s sebou může nést více nábojů, nebo místo nich vzít nějakou potřebnou techniku.

Puška se světovým rekordem

CheyTac Intervention je puška o hmotnosti 14,1 kilogramu bez nasazené optiky. S vysunutou pažbou má délku 1,3 metru. Je vybavena sedmiranným zásobníkem, ale je možné si zvolit i pětiranný. Má efektivní dostřel 2 500 metrů. Podařilo se s ní vytvořit světový rekord na seskupený zásah v terči na vzdálenost 2 122 metrů. Puška je vybavena velmi účinnou úsťovou brzdou McArthur PGRS-1, která eliminuje zpětný ráz. Místo ní je také možné namontovat tlumič výstřelu OPSINC.

Dále je zbraň vybavena standardním optickým zaměřovačem Nightforce NXS 5,5-22×56, případně US Optics SN-9. Namontovat lze i noční vidění. Spolu s puškou se dodává i balistický počítač, dalekohled s laserovým dálkoměrem a balíčkem meteorologických a environmentálních senzorů. Ačkoli jde o pušku vyráběnou od roku 2001 v USA, není kupodivu ve výzbroji americké armády. Kromě českých speciálů si ji zvolila i polská speciální GROM a nejznámějším uživatelem zbraně je britská SAS.

Proč si čeští speciálové zvolili tuto pušku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články