Český MR-2 Viktor kosí na Ukrajině jeden dron za druhým už více než rok, přišel mezi prvními a mezi vojáky je velmi oblíbený

NÁZOR: Viktor vytěžuje to nejlepší ze sovětské zbraně, ale na rozdíl od ní je mnohem kvalitnější. Japonské terénní vozidlo mu pak dodává mimořádnou obratnost.

MR-2 Viktor na Ukrajině i Zdroj fotografie: Ozbrojené síly Ukrajiny
                   

Ukrajinská armáda potřebovala od roku 2022 naléhavě systémy na obranu proti dronům, zvláště pak proti íránským Shahed-136, jimiž Rusové terorizovali ukrajinská města. Jedna z nejrychlejší pomocí přišla z ČR v podobě systému MR-2 Viktor od společnosti Excalibur Army. Jde o čistě českou konstrukci využívající zavedený kulomet a automobil s dalšími doplňky. Ukrajinská armáda pak po roce používání uvedla, že s ním má v boji skvělé výsledky.

České zbraně jsou lepší než sovětské

Například velitel Ozbrojených sil Ukrajiny, generálporučík Serhiy Naev, nešetřil na konto českého Viktora chválou. Podle něj se mimořádně osvědčil hlavně v boji proti íránským sebevražedným dronům Shahed-136, i když zvládá i letadla a vrtulníky v malých výškách, případně lehká obrnění vozidla nebo pěchotu. A dokonce uvedl, že mají české zbraně rozhodně vyšší kvalitu výroby, a tedy i lepší funkčnost, než jejich sovětské obdoby.

Protiletadlové systémy Viktor při střelbě iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
Protiletadlové systémy Viktor při střelbě

MR-2 Viktor využívá již letitý, ale stále mimořádně účinný, sovětský kulomet KPVT, v tomto případě v pozici kulometného dvojčete s dvěma hlavněmi, přičemž ne nepřítele vystřeluje náboje ráže 14,5 mm. Cíle pak dokáže zasahovat do vzdálenosti i přes 2 kilometry, proti středním a větším dronům letícím nízkou rychlostí v malých výškách je tak velmi účinný. Zbraň střílí kadencí 600 ran za minutu a v zásobnících má zásobu na 300 nábojů.

Systém Viktor využívá terénní Toyotu

Viktor je namontovaný na korbě terénního pick-upu Toyota Land Cruiser se speciální úpravou a zesíleným odpružením, což zbrani zaručuje velice dobrou mobilitu, a to i v náročném terénu. Voják obsluhující kulomety sedí přímo na korbě, k dispozici má přitom moderní denní a noční zaměřovač, což mu umožňuje vést přesnou palbu, a to dokonce i v noci. A pokud by palba trvala delší dobu, může obsluha i velmi rychle vyměnit horké hlavně a ve střelbě pokračovat.

Zkušenosti ukrajinských vojáků také ukazují, že je MR-2 Viktor velice ergonomický a při střelbě snadno ovladatelný. Soustředěním vícero systém na jedno místo je pak možné vytvořit palebnou skupinu a chránit tak větší část oblohy. Vedle toho by dávalo smysl doplnit Viktor nějakým radarovým systémem, s jehož pomocí by pak vojáci palbu na cíle koordinovali. Výhodou je, že by mohli vše vyzkoušet přímo v praxi, a z jejich zkušeností by pak mohli těžit i jiní odběratelé, například česká armáda, rozhodne-li se Viktory koupit.

Český MR-2 Viktor na Ukrajině

Jak hodnotíte český systém MR-2 Viktor?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články