Video: Challenger 2 projede ruskými protitankovými zátarasy, jako by tam nebyly, a snadno odtlačí i jiné překážky

Ruská armáda zbudovala v možných směrech ukrajinské ofenzivy opevnění, aby postup útočníků zpomalila. Jak se ale ukázalo, proti některé technice je k ničemu.

Challenger 2 s radlici i Zdroj fotografie: Cpl Rigg / Creative Commons / OGL
                   

Proti chystané ukrajinské ofenzivě vybudovala ruská armáda dlouhé linie opevnění, o něž by se měli útočníci rozbít, případně by měly jejich pohyb alespoň výrazně zpomalit, a zjednodušit tak obráncům jejich „eliminaci“. Jedním ze známých prvků jsou takzvané dračí zuby, což je v ruském pojetí obvykle několik řad betonových jehlanů. Tanky i bojová vozidla pěchoty by přitom měly mít velký problémy je zdolat – neplatí to ale pro všechny. Jak ukazuje video v tomto článku, pro speciálně upravené tanky Challenger 2 nepředstavují problém.

Dračí zuby chrání možné směry ofenzivy

Řady dračích zubů postavily ruské a běloruské jednotky na mnoha místech, ale kde je opevnění opravdu zřetelné, je oblast Záporoží, resp. směrem k Azovskému moři a dále na Krym. Tento směr je mnoha odborníky považován z hlediska ofenzivy za nejpravděpodobnější, protože by dokázal ruské síly rozdělit na dvě poloviny, a navíc je v místě rovinatý terén vhodný pro manévry mechanizovaných jednotek. Ukrajinci mají mít připravených 12 mechanizovaných brigád, a to většinou vyzbrojených tanky a jinou technikou Západu.

Jedním z nich jsou i britské tanky Challenger 2, Velká Británie jich ukrajinské armádě darovala 14 a je možné, že jich v budoucnu bude i více. Video od Ukrajinců přitom ukazuje, že lze na tank namontovat speciální radlici, která dračí zuby podebere a odstraní z cesty, přičemž to neznamená víceméně žádné zpomalení – a vedle toho zvládne i vraky vozidel. Takovou sílu mu dodává motor Perkins zkonstruovaný tak, aby se vypořádal min. s 75 tunami hmotnosti tanku.

Překážky je možné zapustit do země

Dračí zuby nejsou žádnou novou překážkou, používány byly ještě před druhou světovou válkou, ale známé jsou především z německé Siegfriedovy linie. Tam ale byly zapuštěny do země, kdežto ruská verze je podle všeho jenom položená na zemi – je ovšem možné, že se vyskytují i překážky zapuštěné. Ukrajinci navíc musí počítat s tím, že dračí zuby nejsou to jediné, co na ně čeká, bývají kombinovány s minami, případně protitankovými příkopy a dalšími překážkami.

Britský hlavní bojový tank Challenger 2

Britská pomoc Ukrajině je jednou z největších, vojáci už se učí s tanky Challenger 2; ty umí zničit osádku nepřítele „zevnitř“

Video zveřejněné ukrajinskými vojáky v jedné části také ukazuje, že radlici lze pravděpodobně využít i k částečnému zahrabání příkopu, čímž vznikne cesta pro vozidla. V reálné situaci ale budou na oblast těchto překážek zaměřené i ruské protitankové zbraně a dělostřelectvo, obránci se tedy budou pokoušet tanky zpomalené překážkami zneškodnit. Ve prospěch Challengeru 2 však mluví jeho pověstná odolnost, a to hlavně v přední části. Jak moc ale bude přidělaná speciální radlice nakonec fungovat v praxi, ukáže až reálný boj.

Ukrajinští vojáci na tancích Challenger 2

Jaké překážky jsou proti tankům nejefektivnější?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články