Severokorejský tank Cheonma-2 kombinuje to nejlepší z amerického M1 Abrams a ruské T-14 Armaty. Prorazí až 1 200 mm RHAe

Modernější tank ve výzbroji Severní Koreje je jistě lepší než jeho předchůdci, ale nad jeho schopnostmi i parametry se vznáší mnoho otázek.

Severokorejský tank M2020 i Zdroj fotografie: Korejská centrální zpravodajská agentura
                   

Severní Korea má sice mohutné tankové vojsko, ale většina obrněnců je naprosto zastaralá a vychází z letitých sovětských nebo čínských modelů, z nichž jsou mnohé domácími kopiemi. Oproti moderním jihokorejským tankům, naoř. špičkovému K2 Black Panther, by takové stroje neměly šanci a střet by pro ně znamenal naprostý masakr. Severokorejci se to samozřejmě snaží změnit, odpovědí je tank nově označovaný jako Cheonma-2.

Vypadá jako kříženec Abramsu a Armaty

Tank Cheonma-2 se na veřejnosti poprvé objevil v roce 2020, ale tehdy ještě pod označením M2020 a později M2024. ArmyRecognition uvádí, že své nové oficiální označení dostal až v poslední době. Na jeho konstrukci je zajímavé, že vypadá trochu jako kříženec mezi americkým M1A2 Abrams a ruskou T-14 Armata. Konkrétně věž se tvarem podobá americké, a podvozek naopak ruské konstrukci. To ale neznamená, že má Cheonma-2 jejich schopnosti.

Vlastní parametry tanku jsou samozřejmě obestřeny tajemstvím. TopWar uvádí, že jeho odhadovaná hmotnost je 50 až 55 tun a maximální rychlost zhruba 65 km/h. Je pravděpodobně vybaven moderními systémy řízení palby a komunikačními systémy, ale nelze říci, nakolik jsou schopné ve srovnání třeba s jihokorejskými, i když zřejmě budou mnohem horší. Zdá se, že má tank i systém aktivní ochrany, ale může jít o atrapy na konstrukci, jelikož Severní Korea nejspíše nemá technologie na složitý systém zaměření přilétajících střel.

Cheonma-2 má kanon a silné rakety

Hlavní zbraní severokorejského tanku je kanon ráže 125 mm podobný ruskému 2A46, takže bude zřejmě schopný používat různé typy munice, a po vzoru sovětských má tříčlennou osádku a tedy automatické nabíjení. Na tanku je i odpalovač dvou protitankových řízených střel, zřejmě se jedná o Bulsae-3. Specializované stránky americké armády uvádí, že má laserové navádění, dosah asi 5 kilometrů a prorazí pancíř silný až 1 200 milimetrů RHAe.

Severokorejský tank M2020

Severokorejský tank M2020 vypadá velice moderně, některé prvky možná přebírá z ruského T-14 Armata a v něčem nejspíše klame

Severokorejský tank má na věži a na bocích kostky reaktivního pancéřování, které ho budou chránit proti zbraním s kumulativní hlavicí. Neznámé jsou schopnosti jeho pancíře, který bude jistě kompozitní. Kromě toho na něm lze najít i přídavné mřížové pancéřování. Ačkoliv není pochyb, že je oproti starým severokorejským tankům zlepšením, vzhledem ke stavu technologií lze dost dobře odhadovat, že parametrů K2 Black Panther dosahovat nebude.

Tank Cheonma-2

Co si myslíte o severokorejském tanku Cheonma-2?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články