Severokorejský tank M2020 vypadá velice moderně, některé prvky možná přebírá z ruského T-14 Armata a v něčem nejspíše klame

NÁZOR: Vyspělý tank by byl pro Severní Koreu přínosem, ačkoliv má jedno z nejpočetnějších tankových vojsk na světě.  Obvykle se ale jedná o staré sovětské a ruské stroje.

Severokorejský tank M2020 i Zdroj fotografie: Korejská centrální zpravodajská agentura
                   

Ve výzbroji severokorejské armády je v aktivní službě a skladech nejspíše více než 6 000 tanků, což zemi řadí mezi tankové „mocnosti“, alespoň pokud jde o počet. Většina jich je totiž velmi zastaralá, třeba sovětské T-55 nebo čínské Type 59. V poslední době se ale Severokorejci snaží do výzbroje zavést i vyspělejší zbraně. V oblasti tankové techniky by se mělo jednat o stroj v zahraničí označovaný jako M2020, jeho severokorejský název je neznámý.

Tvary vycházející ze známých tanků

Vcelku moderně vypadající tank známý jako M2020 ukázal severokorejský režim poprvé v roce 2020 (od toho také označení) na vojenské přehlídce, a od té doby ho prezentoval ještě několikrát. Existovat by měl minimálně v několika kusech. Na první pohled se tank jeví docela moderně, jako by převzal některé tvary z amerického M1 Abrams nebo ruského T-14 Armata. Ale jaké jsou jeho schopnosti, se neví téměř nic. Obecně lze předpokládat, že je určitě lepší než vše ostatní, co má Severní Korea k dispozici, ale odborníci jsou odkázáni jen na odhady.

Jeho hlavní zbraní je dělo ráže 125 milimetrů s hladkým vývrtem, nejspíše půjde o nějakou odvozeninu sovětského děla 2A46 používaného na sovětských a ruských tancích, takže lze předpokládat, že bude střílet i podobné typy munice. Zároveň se na tanku objevily odpalovače dvou protitankových střel Bulsae-3, což je severokorejská kopie ruského 9M133 Kornet, a je zde i granátomet AGS-30 a pravděpodobně i koaxiální kulomet.

Větší velikost a kompozitní pancíř

Podvozek tanku má 7 pojezdových kol, zatímco jiné severokorejské stroje jen 6, z čehož lze usuzovat, že bude větší než sovětské typy. Jeho hmotnost bude pravděpodobně převyšovat 50 tun, údaje o jeho pohyblivosti však nejsou k dispozici, ale vzhledem ke kopcovitému terénu země nejspíše nebude mít slabý motor. Tank M2020 má mít kompozitní pancéřování, což je lepší než jen ocelový pancíř, a objevil se i s reaktivním pancířem a slat mřížováním.

Severní Korea, atomovka Hwasong-17

Nejsilnější atomovky Severokorejců: v roce 2023 už je čeho se obávat, mezikontinentální rakety doletí s klidem přes půl světa

Navenek se tank tváří i jako velmi moderní, údajně má mít dobrý systém řízení palby, automatický nabíječ nebo laserový dálkoměr, a některé z venku viditelné tvary naznačují i použití termovize a dalších systémů. Jak mohou být schopné, je však otázkou, jednat se navíc může o nefunkční atrapy, lhaní je severokorejskému režimu blízké. Většina expertů se shoduje, že atrapou pak bude 100% systém aktivní ochrany určený k zachytávání přilétajících střel, protože Severní Korea pravděpodobně nemá přístup k technologiím nutným k jeho sestrojení.

Nakolik provozuschopný je podle vás tank M2020?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články