Čína bude masivně zbrojit i v době koronaviru. Připravuje se na nejhorší

Už teď je nezpochybnitelné, že během nadcházejících let se Čína stane globální ekonomickou supervelmocí. Tomu nahrává jednak její bezskrupulózní politika v Africe, kde se Číňané snaží podmanit si co nejvíce surovinových zdrojů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bez ohledu na lidská práva a zájmy místních obyvatel, ale také nástroje na kontrolu populace a ekonomiky plynoucí z nedemokratického zřízení země. Číňané se však snaží prosadit také z vojenského hlediska, a tak budou i letos pokračovat v masivním zbrojení.

Třetí letadlová loď

Pokud je nějaká oblast, ve které mají zatím Číňané k dominanci daleko, jsou to právě letadlové lodě. Čína má zatím k dispozici pouze dvě plavidla, z nichž mohou startovat bitevní či stíhací letouny. Třetí by pak mohla vyplout už letos. Suverénem jsou v tomto směru Spojené státy, která mají letadlových lodí hned jedenáct, další dvě jsou pak ve výrobě. Alespoň jednu letadlovou loď má ve službě ještě sedm dalších států, mezi nimi:

  • Itálie se 2 loděmi a 1 ve výrobě
  • Velká Británie 2 loděmi, další se v této chvíli nestaví
  • Indie má 1 loď, další staví
  • Rusko má 1 loď, nestaví žádnou
Rusko - nová letadlová loď - Projekt 23000E
iČína bude i nadále zbrojit

Výsadková loď

Ale letadlová loď není jediným plavidlem, která je v Číně velkým tématem. Spekuluje se také o trojici výsadkových lodí, která se však může rozrůst na flotilu o osmi plavidlem. Tyto čtvrt kilometru dlouhé lodě budou pravděpodobně dělat vrásky hlavně sousednímu Tchaj-wanu, v klidu však díky jejich vysoké mobilitě nebohou být ani ostatní jihoasijské státy. Ne všechny mají s Čínou skvělé vztahy.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Chce stále silnější armádu

Stealth bombardér

Kromě toho chce Čína dohnat manko, které má v kategorii supermoderních strategických bombardérů. Pokud vše půjde podle plánu, podzvukový bombardér H-20 by mohl svůj první let absolvovat ještě v průběhu tohoto roku. Podle nepotvrzených informací by měl být tento bombardér, který připomíná americký B-2A Spirit, schopen nést také jaderné zbraně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Vlastimil Černínský
Autor článku

Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články