Čína bude masivně zbrojit i v době koronaviru. Připravuje se na nejhorší

Už teď je nezpochybnitelné, že během nadcházejících let se Čína stane globální ekonomickou supervelmocí. Tomu nahrává jednak její bezskrupulózní politika v Africe, kde se Číňané snaží podmanit si co nejvíce surovinových zdrojů.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bez ohledu na lidská práva a zájmy místních obyvatel, ale také nástroje na kontrolu populace a ekonomiky plynoucí z nedemokratického zřízení země. Číňané se však snaží prosadit také z vojenského hlediska, a tak budou i letos pokračovat v masivním zbrojení.
Třetí letadlová loď

Pokud je nějaká oblast, ve které mají zatím Číňané k dominanci daleko, jsou to právě letadlové lodě. Čína má zatím k dispozici pouze dvě plavidla, z nichž mohou startovat bitevní či stíhací letouny. Třetí by pak mohla vyplout už letos. Suverénem jsou v tomto směru Spojené státy, která mají letadlových lodí hned jedenáct, další dvě jsou pak ve výrobě. Alespoň jednu letadlovou loď má ve službě ještě sedm dalších států, mezi nimi:

  • Itálie se 2 loděmi a 1 ve výrobě
  • Velká Británie 2 loděmi, další se v této chvíli nestaví
  • Indie má 1 loď, další staví
  • Rusko má 1 loď, nestaví žádnou
Rusko - nová letadlová loď - Projekt 23000E

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Čína bude i nadále zbrojit

Výsadková loď

Ale letadlová loď není jediným plavidlem, která je v Číně velkým tématem. Spekuluje se také o trojici výsadkových lodí, která se však může rozrůst na flotilu o osmi plavidlem. Tyto čtvrt kilometru dlouhé lodě budou pravděpodobně dělat vrásky hlavně sousednímu Tchaj-wanu, v klidu však díky jejich vysoké mobilitě nebohou být ani ostatní jihoasijské státy. Ne všechny mají s Čínou skvělé vztahy.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Chce stále silnější armádu

Stealth bombardér

Kromě toho chce Čína dohnat manko, které má v kategorii supermoderních strategických bombardérů. Pokud vše půjde podle plánu, podzvukový bombardér H-20 by mohl svůj první let absolvovat ještě v průběhu tohoto roku. Podle nepotvrzených informací by měl být tento bombardér, který připomíná americký B-2A Spirit, schopen nést také jaderné zbraně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 237 hlasů
Nahlásit chybu
Události247.cz
Pandemie na ústupu. Vojtěch chce zrušit další očkovací centra, praktici před tím varují
VědaŽivě.cz
Štěňata jsou již od narození připravena na kontakt s člověkem. Jak s nimi správně komunikovat, aby nám rozuměla?
JakZdravě.cz
Jak kávu správně pít, aby měla co největší a nejdelší účinek aneb Proč vás káva uspává
adbz.cz
Stop komárům a octomilkám jednou provždy. Osvědčený způsob restauratérů, jak se jich zbavit snadno a trvale