(Ne)chtěně vyzrazené čínské bojové vozidlo VN22B je určeno zemím NATO, standardy má splňovat na výbornou

NÁZOR: Ačkoliv je čínská armáda plná tajností, čas od času spíše cíleně než nechtěně světu vyzradí, na čem pracovala. A s VN22B má poměrně velké ambice.

Tajné čínské obrněné vozidlo i Zdroj fotografie: tisková agentura Nová Čína
                   

Čínská armáda je nepočetnější na světě, aktivního vojenského personálu má přes 2 miliony (třeba Indie má 1,33 milionu). Ani přes takto vysoké počty přitom nelze tvrdit, že by kvalitu nahrazovala kvantitou, podle dostupných informací je čínská armáda velice dobře motivována, placena, a má velice silné logistické a surovinové zázemí. I na poli vojenských technologií si vede velice dobře. Je ale velice obtížné se k validním informacím o nových čínských zbraních dostat. Každé, byť „náhodné“ odhalení utajené čínské techniky, je malým svátkem.

VN22B: čínský originál se standardy NATO

VN22B je bojové obrněné útočné vozidlo vyvinuté v dílnách společnosti NORINCO Group, což je čínská státní obranná společnost. Dle jistých indicií je možné usuzovat, že půjde především o produkt určený pro mezinárodní trh. To však není nic překvapivého, Čína se snaží dostávat své produkty k zahraničním armádám v co největším počtu dlouhodobě. Zajímavé je, že je vozidlo v některých ohledech kompatibilní se standardy NATO.

Čínský letoun J-10B

„Pryč se zlým Západem i Ruskem“, zájem je o čínské vojenské letouny: jsou ekvivalentem F-16 a nahradit mohou i Panavia Tornado

Z toho je jasné, že Čína počítá s exportem i do zemí, které jsou členy aliance, případě s ní spolupracují. Zda se ale čínský produkt nesetká spíše s odmítavým postojem, není jasné. Vzhledem k současným vypjatým vztahům mezi zemí draka a USA je to možné, navíc evropský trh zaplavují jihokorejské zbrojařské firmy. Na druhou stranu bude hodně záležet i na ceně, min. pro některé chudší země může být tedy vozidlo VN22B zajímavé.

Hlavním úkolem VN22B je poskytování palebné podpory, taktický průzkum bojiště, doprovázení zásobovacích konvojů a hlídková činnost. Z toho důvodu je obrněnec vybaven dělem ráže 105 mm, které je zcela kompatibilní se standardní municí 105 mm NATO. Podvozek má ochrannou konstrukci do tvaru „V“ s dodatečným integrovaným pancéřováním, které chrání i plně elektrickou automatickou převodovku. Karoserie má pneumaticko-hydraulické odpružení, díky čemuž může dosahovat poměrně vysoké rychlosti jak na silnici, tak v terénu.

Myšleno bylo i na bezpečí osádky; sedadlo řidiče má efektivní ochranu proti nečekaným nárazům a otřesům, celý systém odpružení je navíc navržen tak, aby ho mohl řidič nastavovat dle potřeby přímo z kokpitu. V zadní části vozidla jsou umístěna pancéřovaná vrata s nejnovějším hydraulickým systémem otevírání a zavírání. Není ale jasné, jakou transportní kapacitu VN22B má, takže nelze určit, kolik může převážet vojáků (standard bývá 6 až 10) nebo materiálu. Vozidlo je navíc přísně utajované, viděno bylo pouze jednou, a to při neodě.

Čína si v tajnůstkářství libuje

Čínský režim je svým tajemným chováním ohledně vojenských technologií a kritické infrastruktury vyhlášený. Je například známo, že jsou čínské internetové mapy silně nepřesné a v mnoha ohledech zcela mimo realitu. A u vojenských technologií to není jinak. Vzpomeňme například na čínské stealth stíhačky Chengdu J-20, o nichž není známo kromě několika veřejně dostupných informacích prakticky nic. Je jasné, že si čínská armáda nechává tajná esa pro sebe a do světa pouští výhradně to, co se jí hodí.

Znáte nějaké čínské zbraně a systémy v zemích NATO?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články