Švýcarské nevyužité tanky Leopard 2A4 by mohly posílit AČR, ale také Ukrajinu: Ministerstvo ČR to přímo nevyvrátilo, ale ani nepotvrdilo

Švýcarsko má ve skladech téměř stovku nepotřebných tanků Leopard 2, které by od něj ČR buď odkoupila, anebo je vychytrale vyměnila za své, aby ještě více pomohla Ukrajině.

Leopard 2A4, Česko ho chce koupit od Švýcarska i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Švýcarsko má ve svých skladech 96 tanků Leopard 2A4, respektive jejich švýcarskou variantu Panzer 87 Leopard, a vzhledem k napjaté situaci kolem války na Ukrajině se na ně upírají zraky. Alpská země je ovšem neutrální a striktně proto zakazuje transfer svých zbraní i munice, která by měla skončit na aktuálním bojišti. Přesto ji Česká republika, ale také Německo, údajně požádala o odkup uskladněných strojů a může to souviset s Ukrajinou.

Leopardy 2 vyrábělo Švýcarsko v licenci

Švýcarské tanky pochází z 80. let 20. století, kdy je země vyráběla v licenci, přičemž se od modelu Leopard 2A4 v některých detailech liší. Mají jinou komunikaci, kulomet, lepší ochranu proti zbraním hromadného ničení, stejně jako zařízení snižující hlučnost při průjezdu zastavěnou oblastí. Krom toho jde ale v podstatě o stejné tanky s dělem ráže 120 milimetrů a hlavní o délce 44 ráží, jaké Německo daruje Česku za tanky T-72 a další výzbroj odeslanou na Ukrajinu. Shodné pak mají i ochranu nebo jízdní vlastnosti.

České orgány informaci ze švýcarského ministerstva obrany o žádosti o koupi tanků nijak nekomentovaly, resp. podle Ministerstva obrany ČR jednání o něčem takovém neproběhla, ale naše země by údajně přivítala, kdyby jí Švýcarsko tanky jako ocenění české pomoci Ukrajině nabídlo. Jestli tedy byla taková žádost skutečně vznesena, co v ní přesně stojí nebo proč k ní vůbec došlo, je jen předmětem spekulací.

Ke spojování České republiky a nepotřebných švýcarských Leopardů 2 začalo docházet v souvislosti s Ukrajinou již někdy na přelomu ledna a února 2023, kdy je někteří švýcarští politici navrhovali prodat za symbolickou částku, což by ale vedlo k přetržení 200leté neutrality. Kromě Česka připadalo v úvahu také Polsko nebo Slovensko. Celý nápad spočíval v triku pomoci švýcarskými zbraněmi Ukrajině, aniž by došlo k jejich přímému dodání právě napadené zemi. Veřejné mínění Švýcarů se totiž k této variantě přiklání a země je zároveň pod tlakem Západu.

Německé Leopardy 2 na Ukrajinu, švýcarské do Česka

Česká republika má za svoji pomoc Ukrajině z Německa dostat 14 tanků Leopard 2A4 a jeden vyprošťovací tank. První stroj k nám dorazil před Štědrým dnem 2022 a další mají následovat. Česko by pak mohlo podle nápadu politiků ze švýcarské strany FDP koupit za symbolickou částku zmíněné tanky a používat je, zatímco ty německé by poslalo na Ukrajinu. Tím by vlastně byly naplněny všechny podmínky švýcarské neutrality uplatňované již od roku 1815. I když někteří to tak nevidí.

Jestli je za českou nebo německou nabídkou tato úvaha, není jasné. České republika by ale mohla mít s tanky i další plány. Jednou z možností je, že by na Ukrajinu poslala další T-72, jejichž místo by v tuzemském arzenálu zastoupily právě švýcarské tanky. Německé zbrojovky navíc umí starší typy Leopardů modernizovat na modernější verze s lepším dělem, pancéřováním a vybavením, což by teoreticky mohla být levnější cesta české modernizace tankového vojska namísto nákupu zcela nových Leopardů 2A7+. Ale v úvahu připadají i další scénáře.

Švýcarský Panzer 87 Leopard

Proč Česko požádalo Švýcarsko o Leopardy 2?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články