Švýcarská neutralita je po 200 letech na spadnutí: země může Ukrajině „šalamounsky“ dodat desítky tanků Leopard 2 i munici

Švýcarsko dodržuje přísnou neutralitu již přes 200 let a chce si ji i nadále zachovat. Přesto ale samo hledá cesty, jak poslat napadené Ukrajině tolik potřebnou techniku i munici.

Tank Panzer 87 Leopard, Švýcarsko i Zdroj fotografie: Švýcarská armáda
                   

Švýcarská neutralita je ve světe pověstná a země ji dodržuje již od roku 1815. V posledním roce na ni také narazilo několik západních partnerů Ukrajiny, když nemohli ze Švýcarska exportovat do napadené země některé zbraně. I v neutrální zemi nicméně sílí tlak, aby nějakou formou Ukrajině pomohla. Intenzivně o tom diskutují tamní politici, návrhy tlačí především středopravicová strana FDP. A pokud její návrhy projdou, mohla by „žlutomodrá“ armáda dostat více tanků Leopard 2.

Švýcarsko má nepotřebné tanky Leopard 2

Aktivitu švýcarských politiků vyvolala hlavně zásoba 96 zakonzervovaných tanků Leopard 2, které země kdysi vyráběla v licenci a nyní jich přinejmenším část nepotřebuje. Politici tak nyní hledají cestu, jak je dodat Ukrajině. Diskutovaný návrh počítá se šalamounským řešením, že by je Švýcarsko za symbolickou cenu prodalo některé demokratické zemi; v úvahu připadá Polsko, Česká republika nebo Slovensko. Zvolený stát by následně poslal na Ukrajinu vlastní tanky a začal by používat ty švýcarské.

Švýcarské tanky jsou přitom co do počtu mimořádná síla, jde o téměř 1/3 počtu západních tanků, které Západní spojenci Ukrajině slíbili. Jedná se o stroje označované jako Panzer 87 Leopard nebo Pz 87. V podstatě jde ale o tanky Leopard 2A4, což je nejpočetnější verze tohoto německého obrněnce. Disponuje dělem ráže 120 milimetrů, do něhož slouží standardní munice zavedená v mnoha zemích NATO. Polsko už tanky Leopard 2 vlastní, Česká republika a Slovensko má stroje slíbené z Německa, a mohly by tedy ty německé přesměrovat a využívat švýcarské.

Switzerland manufactured under license the Leopard 2 in the 1980s. Like all the European armies, it has strongly „…

Zveřejnil(a) Tanks. Being tanks. dne Neděle 16. července 2017

Nutno upozornit, že oproti klasické německé verzi se stroj liší, ale jen v několika méně podstatných detailech. Například mají speciální konstrukci snižující jeho hlučnost, což bylo výhodné při přesunu městy. Tank je také osazen jinými kulomety než běžné verze, má jiný druh komunikačního zařízení nebo zvýšenou ochranu proti zbraním hromadného ničení. Ale případné úpravy, aby mohly švýcarské tanky Leopard 2 spolupracovat s jinými systémy v rámci NATO, by nebyly nijak náročné.

Ochranu Švýcarska vlastně zajišťuje NATO

Jak debata ve Švýcarsku dopadne, dnes nikdo nedokáže odhadovat. Země je pod tlakem mnoha západních států, aby svá pravidla alespoň poupravila. I podle průzkumů podporuje pomoc Ukrajině nadpoloviční většina tamních obyvatel. Mnozí kritici švýcarského postoje poukazují na to, že Švýcarsko se v podstatě veze na bezpečnosti zajišťované zeměmi NATO, jimiž je obklopené. Má přitom úzké vazby na Evropskou unii a se západními zeměmi sdílí společné hodnoty.

Pokud by „horská země“ změnila svůj postoj alespoň mírně, pomohlo by to nejspíše nejen v oblasti tanků. Největším zádrhelem je švýcarská neutralita pro ochranu ukrajinského vzdušného prostoru, a to hlavně proti dronům. Německo totiž poslalo na pomoc své účinné protiletadlové komplety Flakpanzer Gepard, ale nemohlo k nim dodat munici ze svých skladů, protože byla vyrobena ve Švýcarsku a pro její reexport je nutný souhlas tamních úřadů. Gepardy tak používají munici vyrobenou v Norsku, ale té je omezené množství a musí s ní velmi šetřit.

Jak reálné je, že Švýcarsko poruší svoji neutralitu?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články