Dánská armáda otestovala německý hlavní bojový tank Leopard 2A7 na náročné překážkové dráze

Konstrukce tanku Leopard 2 se těší vysoké odolnosti a životaschopnosti. Pokud jde o palebnou sílu a pancéřovou ochranu, patří německý tank na špičku.

i Zdroj fotografie: Bundeswehr / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Leopard 2A7 je nejnovější modifikací legendárního a velice oblíbeného německého hlavního bojového tanku Leopard 2, který je ve službě celé řady zemí. Oproti svým předchůdcům dostal tento nejnovější model do výbavy vylepšenou elektroniku, včetně nového systému řízení boje. Modulární dělostřelecký systém Leopard 2A7 je ceněn především pro svou spolehlivost, vysokou mobilitu a přesnost střelby. Opěvované schopnosti tanku Leopard se dánská armáda rozhodla demonstrovat na náročné překážkové dráze. 

Jeden z nejuznávanějších pásových strojů

Pro test tanku Leopard 2A7 si dánské dělostřelectvo připravilo na tankové střelnici speciálně upravený překážkový kurz. V rámci něj musela posádka tanku zvládnout obranné i útočné operace s ostrou střelbou, nebo se vypořádat s výbuchem nastraženého zařízení. Demonstrována byla také mobilita tanku a schopnost posádky manévrovat těžký stroj v náročných terénních podmínkách. Jak můžete vidět na videu níže, tank musel překonat například prudké svahy či hluboké vodní a kluzké bahnité příkopy.

#MBT Leopard 2A7

Zveřejnil(a) WarMachines.cz dne Úterý 28. ledna 2020

Schopnosti a vysoká kvalita tanku Leopard 2A7 byly potvrzeny již mnohokrát, dánskou demonstraci síly tanku nevyjímaje. Například při společných manévrech německého tanku s americkým M1 Abrams, který taktéž vycházel ze spolupráce s německým výrobcem, se brzy ukázalo, že se Leopard 2 těší nejen přesnější a efektivnější střelbě, nýbrž i vyšší mobilitě.  

Slavný německý tank se vyrábí od roku 1979, přičemž od té doby jich po světě projelo více než 3 tisíce kusů. Leopard je vyzbrojen hladkým kanónem ráže 120 mm Rh-120 44 a dvěma kulomety ráže 7,62 mm. Systém řízení palby a kombinovaný pancíř tanku jsou pravidelně modernizovány a přizpůsobovány potřebám jednotlivých armád. V budoucnu by tanky Leopard 2A7 měly sloužit rovněž v české armádě.  

Která verze tanku Leopard 2 je podle vás nejlepší?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články