Video: desítky opuštěných vojenských vozidel jsou jako znovunalezený zlatý důl

Zatímco některé vozy zůstaly velice zachovalé, jiné pohltila příroda. Mnohé z nich by jistě bylo možné opravit, jiné se ale nejspíše hodí akorát do šrotu.

Magirus Deutz Eckhauber i Zdroj fotografie: Uživatel C-C-Baxter / Creative Commons / CC BY-SA
                   

I když si mnozí ve spojení s armádním vozidly představí zejména tanky, BVP a obrněné automobily, jsou nepostradatelné také různé nákladní automobily, návěsy, cisterny a řada dalších. Je to doslova nutnost, neboť armády potřebují velmi robustní logistiku, bez níž nejsou schopné zvládnout zásobování jednotek. Techniku k tomu určenou přitom musí pravidelně obměňovat, a může se stát, že ta stará zůstane někde stát jakoby zapomenutá.

Armádní technika vydrží dlouho

Nákladní a další typy těžké techniky používané armádami jsou většinou velmi odolné stroje, neboť musí zvládnout nejenom těžký náklad, ale i obtížný terén a dlouhé vzdálenosti. Snad proto se někdy nerozpadají tak rychle jako některá vozidla používaná v civilním sektoru, a navíc se o ně vojáci musí poctivě po celou dobu životnosti starat. Někdy se však může stát, že je armáda z nějakého důvodu odstaví (obvykle pro zastaralost či nadbytečnost), a pak čekají i desítky let, než je někdo znovuobjeví, jako se to stalo youtuberovi z kanálu The Bearded Explorer.

Vojenská cisterna Iveco Straßentankwagen iZdroj fotografie: Uživatel Sonaz / Creative Commons / CC BY-SA
Vojenská cisterna Iveco Straßentankwagen

Na videu pod tímto článkem je vidět asi 50 různých kusů těžkých armádních vozidel, podle všeho nalezených kdesi v západní Evropě, ale přesné místo autoři nespecifikovali. Musí tam stát již dlouhou dobu, pravděpodobně už od 90. let 20. století, o čemž mohou svědčit i dřeviny rostoucí kolem vozidel. Přesto jsou podivuhodně zachovalá a pro nějakého armádního fanouška může být takové místo doslova historickým pokladem.

Vojenská vozidla využijí i civilisté

Z jakého důvodu se vozidla ocitla zrovna zde, není jasné, protože jak uvádí HotCars, armády se často vozidel zbavují tak, že je prostě prodají. Pro civilisty mohou být doslova darem z nebes, často snesou mnohem více než civilní vozy, a lze je pořídit za zlomek nákladů. Na druhou stranu v mnoha zemích platí, že taková vozidla mohou na silnice jenom s nějakým povolením, ale třeba na práci v lese, na poli nebo v dole se hodí.

Vozidel se podle všeho zbavila nějaká armáda v západní Evropě, neb se jedná o značky Renault, Magirus-Deutz nebo Iveco; viditelné na nich jsou nápisy v němčině nebo francouzštině. Jednat se však může také o sklad nějakých odkoupených automobilů, pro něž majitel nakonec nenašel využití a nechal je korodovat. Možná by se mezi nimi našly i cenné kousky do sbírky nebo muzea, a po řádné renovaci by jistě bylo možné mnohé i zcela zprovoznit.

Desítky odstavených vojenských vozidel

Kde se podle vás vzaly odstavené vojenské automobily?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články