Francie pošle na Ukrajinu obrněná vozidla VAB 4×4. Ve výbavě mají účinný těžký kulomet M2 Browning

Obrněná vozidla jsou pro ukrajinské jednotky nezbytným vybavením pro bezpečný a rychlý pohyb v těžce ostřelovaných oblastech na východu země.

i Zdroj fotografie: Uživatel Rama / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Těžká vojenská technika sehrává na východě Ukrajiny významnou roli a kromě dělostřeleckých systémů zastávají na bojišti značný kus práce i obrněná vozidla. Francie již Ukrajině dodala poměrně velké množství vojenského vybavení, včetně 12 samohybných kolových houfnic CAESAR 6×6. Přičemž přislíbeno bylo dodání dalších 6 houfnic. Dle informací zveřejněných francouzským ministerstvem obrany navíc představitelé francouzské vlády momentálně jednají o možných dodávkách obrněných vozidel VAB 4×4. A to přímo z vlastních armádních zásob.  

Účinný těžký kulomet

VAB je kolové obrněné vozidlo, které bylo v letech 1972–1973 vyvinuto francouzskou společností Panhard ve spolupráci se závodem Saviem / Renault Group, a to v konfiguracích 4×4 a 6×6. První vozidla VAB pak vstoupila do služby ve francouzské armádě v roce 1976. Nejběžnějším modelem v řadách francouzské armády je VAB VTT (Véhicule Transport de Troupe) s pohonem 4×4. K obsluze vozidla je potřeba tříčlenná posádka, která se skládá z velitele, střelce a řidiče.

Vozidlo rovněž pojme až 10 vojáků vybavených plnou polní. Celosvařovaná ocelová korba poskytuje posádce ochranu jednak před střelbou z ručních zbraní, jednak před střepinami granátů. Členové posádky mají k dispozici boční dveře otevírané směrem dopředu, přičemž na každé straně korby jsou tři okna, jež lze otevřít směrem ven, či naopak zakrýt pancéřovou roletou. Nejrozšířenější verze VAB 4×4 je vybavena otočným závěsníkem Nexter Systems, vyzbrojeným kulometem M2 Browning o ráži 12,7 mm.

Elevace se přitom pohybuje od -15° do +45° se štítem v normální poloze a od -20° do +80° se štítem v protiletadlové poloze. Od dob, kdy byly francouzské jednotky nasazeny v Afghánistánu, a zároveň v odpověď na nové hrozby byla standardní nechráněná zbraňová stanice vozidla nahrazena norskou dálkově ovládanou zbraňovou stanicí (RCWS) Kongsberg vyzbrojenou kulometem. Pokročilejší verze vozidla pak disponují lepší ochranou a mohou být vybaveny celou řadou zbraňových systémů. 

Plně obojživelné vozidlo

Například modernizovaná verze VAB Ultima dostala do výbavy nové pancéřování a zvýšenou ochranu proti explozím improvizovaných výbušných zařízení (IED). Manuální věž byla nahrazena dálkově ovládanou zbraňovou stanicí o ráži 12,7 mm, jež umožňuje operátorům zůstat uvnitř vozidla, a akustickým systémem pro lokalizaci odstřelovačů (SLATE). Francouzské armádě byly dodány dvě verze vozidla VAB Ultima, včetně ženijní verze a verze APC (Armoured Personnel Carrier). 

Vozidlo je poháněno řadovým, vodou chlazeným přeplňovaným vznětovým šestiválcem Renault MIDS 06-20-45. Základní model používá podvozek s pohonem 4×4. VAB je ovšem rovněž plně obojživelný, přičemž ve vodě je poháněn dvěma vodními tryskami. Ty jsou umístěny v zadní části trupu a každá z nich je vybavena deflektorem pro zpětný tah a řízení. Ovládání je hydraulické, přičemž joystick je umístěným na palubní desce.

Zveřejnil(a) Véhicules Militaires dne Neděle 22. září 2019

Před vjezdem do vody se zapnou kalová čerpadla, která jsou konstruována speciálně pro čerpání kapalin s příměsí pevných látek. Stroj tudíž může bezpečně projíždět i silně znečištěnými vodami. Velká výhoda vozidla spočívá v jeho z části volitelné výbavě. Ta zahrnuje například klimatizaci, pancéřový kryt vrhače granátů, pasivní zařízení pro noční vidění, střílnu se zabudovaným pozorovacím otvorem, systém NBC, který je standardní pro vozidla francouzské armády, plynový dávkovač či naviják s nosností 7 000 kg. Tu lze mimo jiné s pomocí kladky až zdvojnásobit. 

Západním zemím dochází zbraně

Dle zprávy francouzského ministra obrany čelí ukrajinské síly na východě země obtížné situaci a potřebují kvalitní obrněná vozidla k rychlému pohybu v oblastech pod nepřátelskou palbou. A jelikož jsou momentálně francouzská vozidla VAB nahrazována modernějšími vozidly Griffon, novou generací obrněných vozidel 6×6, může si francouzská armáda dovolit postoupení několika obrněnců ukrajinským silám přímo z vlastních řad. Aniž by jakkoliv ohrozila fungování své vlastní armády.

Obranyschopnost Ukrajiny přitom i nadále úzce závisí na západních dodávkách. Byť její požadavky není žádný moderní stát schopen zcela naplnit. Zásoby starší i moderní techniky a munice se ve státech ochotných podporovat Ukrajinu rychle tenčí, přičemž některé země již své zásoby, které by mohly postoupit ukrajinským silám, aniž by ohrozily vlastní obranyschopnost, do značné míry vyčerpaly. Jakou strategii Západ zvolí, aby minimalizoval hrozby plynoucí pro Ukrajinu z důvodu tenčících se zbraňových zásob, zůstává prozatím nejisté.  

Jak významně přispívají obrněná vozidla k úspěchům na bojišti?

Zdroj: ArmyRecognition, ArmyRecognition

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články