Ukrajinské „švábí drony“ Targan navazují na 2. světovou válku: jsou levné, nenápadné a všestranné – mohou klást miny i zaútočit

NÁZOR: Ukrajincům se podle všeho podařilo vyvinout poměrně schopný pozemní dron, který by mohl plnit celou řadu úkolů. A v případě zničení by ho nebyla škoda.

Pozemní dron THeMIS i Zdroj fotografie: Milrem Robotics / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jelikož se drony jednoznačně osvědčily ve vzduchu, ale v poslední době i na moři, snaží se je konstruktéři přenést do všech možných úrovní, tedy i na zem. A ačkoliv se zrovna toto zdá jako nejjednodušší, není vůbec snadné vyvinout drony, které budou na zemi opravdu účinné a nestanou se jenom dalším šrotem. Zajímavou myšlenkou pozemního dronu je ukrajinský Targan, což v překladu znamená šváb, čemuž vděčí stroj i za své označení „švábí dron“.

Dron Targan uveze náklad 30 kg

Konstruktéři bezpilotního stroje se vydali cestou nepříliš komplikované konstrukce, spíše se tedy snažili vytvořit jednoduché a víceúčelové vozítko. To má být schopné pohybovat se i v náročnějším terénu, zároveň být snadno ovladatelné a nést různé druhy nákladu do hmotnosti až 30 kilogramů. A jelikož je dron Targan vyrobený z běžně dostupných materiálů, je i levný a nenáročný na výrobu, může vznikat ve vyšších počtech.

Jednou z prezentovaných možností je využití dronu k pokládání min – videa ukazují, že je schopen vézt minimálně jednu, ale podle tvaru nosiče možná i dvě protitankové miny TM-62. Dron by tak bylo možné vyslat tam, kde by bylo pro vojáka položení miny obtížné nebo nebezpečné. Jeho dosah je 1,5 km, což moc není, ale v případě bojiště by to mohlo stačit. Mina z dronu po odjištění sklouzne a stroj může pokračovat dále. Na jakémsi rameni má pak nejspíše umístěnu kameru, takže obsluha dobře vidí na cestu před ním.

Targan by mohl zajet i pod tank

Jinou možností pozemního dronu je pak jeho přeměna v sebevražedný – minu nebo nálož by v takovém případě mohl dopravit přímo pod vozidlo, jakým je tank, případně na nějakou nepřátelskou pozici, a tam by se odpálil. Vlastně by se jednalo o jakousi konstrukci inspirovanou německým sebevražedným vozítkem Goliath z 2. světové války, i když německý nosič byl pásový, kdežto ukrajinský se pohybuje na 4 kolech.

Jedna z verzí ukrajinských námořních dronů

Ukrajinský člunový dron Sea Baby může ovládat celé Černé moře, prokázal to při útocích na Krym; Rusko je proti němu bezradné

Targan by ale bylo možné použít podle jeho autorů i jako zásobovací, a to třeba pro jednotky na pozicích pod palbou. Dokázal by jim dopravit střelivo, potraviny a další materiál. Vzhledem ke své nízké konstrukci by bylo i menší riziko, že ho nepřítel spatří. Ovšem i kdyby se tak stalo a nakonec ho zničil, ztráta levného dronu by byla méně bolestivá než například vojáka, který by se pokusil zásoby pod palbou na pozice dopravit.

Co říkáte myšlence pozemního dronu Targan?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články