Nový evropský tank budoucnosti KF51 Panther je výrazně lepší než vše v dosavadní výzbroji, otestovat ho chce i Ukrajina

Ačkoliv se tank ještě ani nedostal do výroby, je o něj velký zájem a první může sjet z linky do 1,5 roku. Má být silnější i odolnější než současné přední evropské tanky.

Tank KF51 Panther i Zdroj fotografie: Rheinmetall Defence / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když v létě 2022 přišla německá společnost Rheinmetall s konceptem nového tanku KF51 Panther, bylo to neočekávané překvapení. Zbrojní koncern tím reagoval na průtahy s konstrukcí nového evropského hlavního bitevního tanku a chtěl se zaměřit především na stávající uživatele Leopardu 2. Zejména válka na Ukrajině znamená potřebu moderních strojů nejenom pro ně, ale i v napadené „žlutomodré“ zemi, která má o tanky KF51 Panther eminentní zájem.

KF51 Panther na podvozku Leopardu 2

Tanky KF51 nejsou v současné době sériově vyráběny, jejich představením firma teprve plánovala najít potencionální zákazníky a výrobu spustit až na základě objednávek. Chtěla jim nabídnout mix osvědčených technologií spolu s mnoha vylepšeními a velmi silnou zbraní. Známý má být především podvozek založený na technologii Leopardu 2A4, což je mj. stroj Německem darovaný Česku, ale v dalších směrech by se od něj zásadně lišil.

Shodná by zůstala většina trupu, pásy nebo motor. Maximální rychlost KF51 Panther sice výrobce nezveřejnil, ale lze předpokládat, že by byla kolem 70 kilometrů v hodině jako u Leopardů 2. Zvláště pokud by hmotnost nového evropského tanku měla být 59 tun, což je o něco méně než u nejnovějších variant Leopardů 2. Dojezd by pak mohl být kolem 500 kilometrů, což je přibližně stejně.

Panther KF51 iZdroj fotografie: Rheinmetall Defence / Creative Commons / CC BY-SA
Tank KF51 Panther

Zcela nová je ovšem věž osazená novou zbraní. KF51 Panther by měl mít 3člennou osádkou, i když v něm má být místo i pro případného čtvrtého člena. Oproti většině běžných Západních tanků by zmizela pozice nabíječe, protože má stroj automatické nabájení s vysokou rychlostí palby, ale s bezpečným uložením munice. Tank by dostal i silnou ochranu složenou z kompozitního pancíře, vrstvy reaktivního pancéřování, stejně jako aktivní systém ochrany od Rheinmetallu se schopností ničit nejen protitankové střely, ale i kinetické penetrátory.

Dělo tanku KF51 Panther bude velmi silné

Opravdu silnou stránkou nového evropského tanku je pak jeho hlavní zbraň, protože používá dělo Rheinmetall Rh-130 L/51 ráže 130 milimetrů s délkou hlavně 51 ráží. Jeho dostřel má být o polovinu delší než u standardních děl ráže 120 milimetrů, a samotné projektily by rovněž měly mít mnohem větší sílu i průraznost pancíře. KF51 Panther by měl mít i moderní typy termovize, řízení palby a další vybavení. Výzbroj je nyní doplněna koaxiálním kulometem a dálkově ovládanou věží s kulometem na střeše. Na tanku mají být také odpalovače pro loudavou munici.

Jestli Ukrajina tanky získá, bude záležet hlavně na německé vládě, protože by musela dát k jejich prodeji souhlas. Vzhledem ke změně postojů německého kabinetu k dodávkám zbraní na Ukrajinu by to ale nejspíše nemusel být velký problém. V případě podpisu smlouvy by nicméně tanky nebyly k dispozici hned, Rheinmetall by musel nejprve spustit sériovou výrobu, což by znamenalo první dodávku za zhruba 15 až 18 měsíců.

Tank KF51 Panther

Jak hodnotíte KF51 Panther oproti jiným tankům?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články