Francouzský Leclerc XLR má typický rys sovětských a ruských tanků. Tato vylepšená verze tu bude nejméně do roku 2035

Jejich původní verze je považována za jednu z nejlepších na světě a nejinak tomu zřejmě bude u té vylepšené, ačkoliv se na ni Francie spolehne pouze dalších cca 11 let.

Tank Leclerc XLR zepředu i Zdroj fotografie: KNDS
                   

Francouzská armáda se od roku 1992 spoléhá na tank Leclerc, který se dostal i do výzbroje SAE a Jordánska. Je přitom považován za jeden z nejlepších na světě, ale věk je už na jeho konstrukci hodně zřetelný. A jelikož za něj prozatím neexistuje náhrada a francouzská armáda chce své tankové jednotky udržet na patřičné výši, je cestou jeho modernizace. Takto upravený tank pro francouzskou armádu je označován jako Leclerc XLR.

Francie dostane 200 modernizovaných tanků

Francouzská armáda dostala první modernizované tanky Leclerc XLR v roce 2023, uvádí Janes, a během dalších let by jich měla mít k dispozici zhruba 200. Nejde ovšem o nové tanky, společnost Nexter pouze modernizuje ty stávající a dodává jim nové schopnosti. Smyslem modernizace je především posílení ochrany osádky proti různým typům hrozeb, tedy včetně těch novodobých v podobě dronů, a zároveň je tank vybaven novými systémy.

Tank Leclerc XLR z boku iZdroj fotografie: KNDS
Tank Leclerc XLR z boku

Jednou z nejvýznamnějších změn je zesílení jeho odolnosti Leclercu XLR, uvádí ArmyRecognition, což zajišťuje větší ochranu osádky a schopnost přežití na bojišti. Tank je proto nově vybaven modulárním pancéřováním na věži a bocích, což zvyšuje odolnost proti řízeným střelám a RPG granátům, ale i proti improvizovaným náložím. V zadní části je potom přidaný lamelový pancíř a zesílený je i spodek tanku, aby byl odolnější proti minám. Vedle toho má rušičku signálu odpálení improvizovaných náloží a další vylepšení.

Leclerc XLR má nově automatické nabíjení

Společnost KNDS, jejíž součástí je i zmíněný Nexter, na stránkách uvádí, že napříkla hlavní výzbroj tanku zůstala stejná. Konkrétně jde o kanon ráže 120 mm s délkou hlavně 52 ráží, který má automatické nabíjení a tedy 3člennou osádku typickou u sovětských a ruských protějšků, a rovněž může používat různé druhy moderní programovatelné munice. Leclerc XLR dostal navíc vylepšené pozorovací a zaměřovací systémy nebo informační a velitelský systém SCORPION, což značně zvyšuje jeho schopnosti v boji a komunikaci s ostatními jednotkami.

Francouzský tank Leclerc

Německo-francouzský tank nové generace vzniká už od roku 2017. Má být jiný a nahradit Leopard 2 i Leclerc

Další změnou je vybavení tanku dálkově ovládanou stanicí na věži opatřenou kulometem ráže 7,62 mm. Hmotnost klasického Leclercu je potom 57 tun, ovšem není jasné, jestli a o kolik vzrostla hmotnost modernizované verze, ale i tak bude patřit mezi lehčí západní hlavní bojové tanky. Leclerc XLR se může také pochlubit velmi solidní maximální rychlostí 72 km/h. Francouzská armáda počítá, že by měl ve službě vydržet minimálně do roku 2035.

Tank Leclerc XLR

Jak dobrý je podle vás tank Leclerc XLR?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články