Německo-francouzský tank nové generace vzniká už od roku 2017. Má být jiný a nahradit Leopard 2 i Leclerc

I přes určitá zlepšení zůstává konstrukce moderních tanků v Evropě stejná již několik desetiletí. Nahradit ji může nový koncept, ale zatím není jasné, jak bude vypadat.

Francouzský tank Leclerc i Zdroj fotografie: Daniel Steger / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ačkoliv poslední konflikty ve světě naznačují, že je třeba koncepci tanků zásadně změnit, mají a budou mít v moderních armádách nezastupitelné místo. Vývoj efektivních protitankových zbraní, ale například i neuvěřitelně levných sebevražedných dronů, které rovněž dokáží zásahem ze správného úhlu tank zničit, ukazuje, že současné konstrukce mají svá omezení. Posunout by je však měl evropský hlavní bitevní tank, který má být výsledkem Německa a Francie v rámci projektu MGCS. Nahradit by měl Leopard 2 a Leclerc.

Tank může mít doprovodná vozidla

Dohoda na vzniku nového evropského tanku vznikla již v roce 2017 a spolupracuje na ní pouze Německo a Francie, jak uvádí ArmyRecognition. Výsledkem má být nová víceúčelová platforma, takže se nebude jednat jenom o jeden druh tanku. O konceptu jsou však podle všeho stále vedeny diskuze a jsou na něj různé pohledy. Jednou z možností je hlavní těžký tank, k němuž bude obrněné vozidlo s protitankovými střelami a podpůrné vozidlo s lasery, drony a dalšími zbraněmi, a plán je, aby platforma vstoupila do služby v letech 2040 až 2045.

Na druhou stranu není zcela jasné, zda tank nakonec vznikne, protože se mohou zájmy obou zemí rozcházet. Například německý Rheinmethall, což je jeden z hlavních partnerů projektu, již dříve představil nový evropský tank budoucnosti KF51 Panther. Německo také intenzivně pracuje na modernizaci Leopardu 2 na Leopard 2A8, který chce i ČR, uvádí naše ministerstvo obrany. Mezi stranami se navíc objevily i rozpory, ale Defence-Industry v říjnu 2023 uvedl, že podle dohod mezi německým a francouzským ministerstvem obrany projekt pokračuje.

Zatím není shoda v žádném směru

I když jsou neshody běžné, ambiciózní projekt má více trhlin, než je zdrávo. V současnosti tak mezi německými a francouzskými konstruktéry panují i rozpory asi úplně ve všech směrech. Tech-Wp třeba uvedl, že někteří francouzští představitelé by místo těžkého obrněného tanku preferovali menší, méně chráněný, ale zato pohyblivý a silně vyzbrojený. Koncepčně by se mohl podobat např. tanku AMX-13. Shoda ale vlastně není ani na tom, zda by tank měl mít německé dělo ráže 130 milimetrů nebo francouzské ráže 140 milimetrů.

Někteří němečtí představitelé projektu zase přišli s koncepcí až 3 typů obrněných bojových vozidel, uvádí Euro-Sd, a žádné by nemělo být těžší než 50 tun. Jedno by mělo silný tankový kanon, druhé řízené střely a třetí nějakou zbraň pro nepřímou palbu. Zda se jedná o koncept tanku nebo jenom vozidel k jeho podpoře, však není jasné. Z projektu tak nakonec může sejít, neboť jsou názory obou stran rozdílné až přespříliš.

Možný koncept evropského tanku

Jak hodnotíte projekt nového evropského tanku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články