Obrnění průzkumníci FV107 Scimitar z Británie jsou „prcci“, ale natřou to i některým tankům a letadlům; zářit mohou i na Ukrajině

NÁZOR: Malá a zdánlivě nenápadná vozidla udělají na bojišti své, i když k obrněným střetům určena nejsou – pokud na ně ale dojde, dokáží se „ohnat“.

Průzkumné vozidlo FV107 Scimitar i Zdroj fotografie: Graeme Main / Creative Commons / OGL
                   

Mezi obrněnými vozidly existuje jeden speciální druh, který má při bojových operacích nezastupitelnou úlohou. Jde o obrněné pásové průzkumné vozidlo, někdy také označované za lehký tank, i když od těch se v některých ohledech liší. Jeho úkolem je postupovat před obrněnou jednotkou, vyhledávat cestu a upozorňovat na možná nebezpečí. Jedním z nejpozoruhodnějších vozidel tohoto typu je britský FV107 Scimitar.

Scimitar je součást celé rodiny vozidel

Britská společnost Alvis vyvinula Scimitar jako jedno s vozidel řady CVR(T), do níž patří třeba také obrněný transportér FV103 Spartan nebo lehký tank, stejně jako průzkumné vozidlo FV101 Scorpion. Od posledního zmíněného se liší hlavně použitou zbraní – zatímco Scorpion má dělo ráže 76 milimetrů, Scimitar vysokorychlostní kanon ráže 30 milimetrů, ale většina dalších parametrů je stejná. Britská armáda mívala v každém obrněném pluku 8 vozidel Scimitar, nyní jsou ale nahrazovány vozidly na základě nového britského BVP Ajax.

Průzkumný FV107 Scimitar je velmi rychlý iZdroj fotografie: Alf van Beem / Public Domain
Průzkumný FV107 Scimitar je velmi rychlý

Scimitar je oproti jiným bojovým pásovým obrněným vozidlům poměrně malý. Má pouze 4,9 metrů na délku a 2,2 metru na šířku, zatímco osádku tvoří 3 vojáci. Jeho hmotnost je jen 7,9 tun, což naznačuje, že neí jeho pancéřování příliš silné – hliníkový pancíř dokáže odolat výhradně střelám z ručních zbraní. Kanon ráže 30 milimetrů pak střílí výbušné náboje nebo protipancéřové APDS. S jejich pomocí kdysi zničil jeden Scimitar během války v Perském zálivu irácký tank T-62. Dělo je navíc možné využít i proti vzdušným cílům.

Výhodou FV107 Scimitar je rychlost

Scimitar bývá nejčastěji vybaven naftovým motorem Cummins o objemu 5,9 litrů, s jehož pomocí dosahuje rychlosti až 87 km/h. V případě, že bude napaden, přitom nemá bojovat, ale rychle se stáhnout za silnější obrněné jednotky. V roce 2010 nechala britská armáda některé Scimitary modernizovat na verzi Mk2, a výsledkem byl silnější pancíř, čímž také vzrostla hmotnost až na 12 tun, stejně jako vyšší ochrana proti minám a další úpravy. Vylepšen byl i motor, a to automatickou převodovku, což umožnilo zachovat vysokou mobilitu.

AMX 10-RC, francouzské obrněné vozidlo

Francouzská průzkumná vozidla AMX-10 RC jsou světovým unikátem: vyrovnají se i některým ruským tankům a jsou extrémně pohyblivá

FV107 Scimitar za sebou má i řadu bojových nasazení, jeho premiérou byla válka o Falklandy. Jedno z vozidel tam mimochodem údajně zasáhlo argentinský letoun Douglas A-4 Skyhawk ze vzdálenosti asi 1 kilometru. Britská armáda ale využívala Scimitar také v Iráku nebo Afghánistánu. A nyní je mí dostat jako součást britské pomoci Ukrajina, a to ve vylepšené verzi Mk2. Ta je může nasadit do své ofenzivy, ale zároveň je využít k obraně proti dronům.

Britské FV107 Scimitar v Německu

Kdy je užiteční rychlé, ale nepříliš pancéřované vozidlo?

Zdroj: DefenceBlog
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články