1 ukořistěný izraelský tank Merkava se systémem Trophy snadno odhalí karty všem nepřátelům včetně Ruska; je to pořádný problém

NÁZOR: Aktivní obrana má být trumfem v ochraně nejmodernějších tanků, jenomže pokud bude nepřítel znát její parametry, může s ní bojovat mnohem účinněji.

Izraelský tank Merkava Mk 4 i Zdroj fotografie: Zachi Evenor / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Izraelské tanky Merkama Mk4 jsou považovány za nejlépe chráněné tanky současnosti, i když jejich přesná úroveň ochrany je tajná a nelze ji tedy úplně posoudit. A i když je Izrael v ochraně tohoto tajemství velmi striktní, neznamená to, že o něj nemůže přijít. Jednou z možností, kdy mohli nepřátelé, ale třeba i vojenští špioni ze světa „nahlédnout pod pokličku“, byl útok Hamásu na Izrael, při němž teroristé minimálně jeden tank ukořistili. Měl přitom i systém aktivní ochrany Trophy, s jehož montáží se počítá i na tanky Leopard 2 nebo M1 Abrams.

Hamás získal minimálně jednu Merkavu

Kolik přesně tanků mohlo Palestincům do rukou padnout, není jasné, ale na zaznamenaných záběrech je podle Defence-Blog vidět minimálně jedna moderní Merkava, a také alespoň jeden moderní těžký obrněný transportér Namer. Stalo se tak při přepadení kontrolního bodu, kdy izraelské vojáky zastihl útok nepřipravené. Není však jisté, zda Hamás stihl tank přepravit do Gazy ani co dalšího s ním dělal, ale je pravděpodobné, že se o jeho technologie zajímal, neboť by mu jejich znalost ničení těchto tanků usnadnila.

iZdroj fotografie: Uživatel NatanFlayer / Creactive Commons / CC BY-SA
Radar a kryt odpalovače systému Trophy na tanku Merkava

Třeba systém aktivní obrany Trophy by mohl být trefou do černého, a určitě by o něj neměli zájem jenom teroristé. Postupně je totiž montován i na tanky jako Leopard 2 nebo M1 Abrams, aby zlepšil ochranu proti přilétajícím protitankovým střelám – ty dokáže zachytit svými malými radary a odpálit protistřely, čímž je zlikviduje ještě před dopadem na tankový pancíř. Podobných systémů ve světě existuje více, ale Trophy je praxí vyzkoušený na nejméně 400 izraelských vozidlech, a s hrozbami si dokázal opravdu poradit i v praxi.

Tank z Gazy určitě nikdo nepropašuje

Zájem o schopnosti Trophy by mohly mít některé mocnosti, v první řadě určitě Rusko nebo Čína. Znalost systému by totiž mohla povýšit jejich úroveň boje se západními tanky, na nichž bude systém umístěn. V tuto chvíli je sice nereálné, aby někdo propašoval z obležené Gazy 70tunový tank, ale spíše se může jednat o nějaké odmontované části systému, které lze protáhnout třeba podzemním tunelem do Egypta a z něj dále.

Obrněný transportér Namer

Izraelský obrněný transportér Namer je nejdolnější na světě, nezničí ho ani ruská protitanková střela 9M133 Kornet

I ty by totiž mohly prozradit mnohé a teoreticky by je bylo možné také zprovoznit a lépe tak simulovat jejich schopnosti. Cenné nicméně může být i samotné prozkoumání konstrukce a vybavení nejnovějšího izraelského obrněnce, který země neumožňuje jako komplet vyvážet.

Hamás o něm každopádně nejspíše mnohé ví, zabití teroristé u sebe měli podle Forbes dokonce příručku k tomu, jak nejlépe Merkavu Mk4 zničit. Radí v ní odpalovat střely na vzdálenost menší než 45 metrů, aby Trophy neměl čas reagovat, případně použít bezzákluzové dělo SPG-9, jehož projektily jsou rychlé. Možností je také vystřelit více raket najednou a systém přetížit. Tank lze ale zničit i jinak, slabým místem má být například sání motoru.

Tank Merkava Mk4 ukořistěný teroristy z Hamásu

Co je nejzajímavější na Merkavě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články