Video: ačkoliv je ruský radar Zoopark velice schopný, není k jeho zničení třeba nic více než jediný zásah z M142 HIMARS

Protibaterijní radary mohou odhalit pozici dělostřelectva a raketometů, takže pokud je oponent zničí, udržuje své dělostřelce v mnohem větším bezpečí.

Systém Zoopark-1 1L219 i Zdroj fotografie: Jegor Žuravlev / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jedním z nejsofistikovanějších způsobů, jakým bojovat s nepřátelským dělostřelectvem a raketomety, je nasazení protibaterijních radarů. Ty dokáží z dráhy projektilů a raket vypočítat, kde přesně se cíl nachází, a navést na něj palbu vlastního dělostřelectva. Nejlepší obranou je proti takovýmto radarům objevit je a zničit dříve, než stačí vykonat svou práci. Likvidace každého, tedy včetně ruského systému Zoopark-1 1L219, je tak vždy veliký úspěch. A video níže ukazuje, že ačkoliv jde o nebezpečnou zbraň, je zároveň velice křehká.

Radar může být objeven při přesunu

Možností, jak takový radar zaměřit, je řada – lze třeba detekovat jeho radarové signály a z nich odvodit jeho pozici. Video níže ale ukazuje asi tu nejjednodušší variantu, a tou je detekce za pomoci průzkumného dronu. Na záběrech je vidět, jak dron zachytil systém Zoopark zrovna v okamžiku, kdy se nacházel na otevřeném prostranství, uvádí Defence-Blog, načež následoval útok systému M142 HIMARS nebo M270, který ho zničil jedinou ranou. Video ukazuje i zraněnou obsluhu a fakt, že nejspíše nezraněný ruský voják od zraněného utekl.

Protibaterijní radar Zoopark iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
Ruský protibaterijní radar Zoopark

Ruská obsluha si evidentně byla vědoma zranitelnosti radarového systému, a proto pro něj vybudovala kryt v zalesněném prostoru, který vypadal jako garáž. Jeho střecha udělaná z větví pravděpodobně může systém nejen skrýt, ale i ochránit před útoky dronů. Stěny úkrytu přitom byly z celty. Jenomže když obsluha dronu jedoucí radar po celou dobu sleduje, je jí jasné, kde se nachází, takže stačí nahlásit jeho souřadnice, jakmile se zastaví.

Zoopark detekuje cíle až na 40 kilometrů

Radar Zoopark existuje v několika verzích a každý z nich představuje ve výzbroji ruské armády cenný systém. TheDefensePost uvádí, že dokáže detekovat 12 cílů současně, a to včetně řady dělostřeleckých granátů a raket, na vzdálenost až 40 km, což záleží na typu radaru a druhu detekované munice. Např. vzdálenost detekce pozice minometu je nižší než pozice raketometu. Systém je umístěn na podvozku pásového obrněného vozidla MT-LB, což mu zajišťuje velmi dobrou mobilitu a osádce ochranu proti střelbě z ručních zbraní.

Protiradarová střela AGM-88

„Lovec ruských S-400“, protiradarová střela AGM-88G AARGM-ER zničí cíl vzdálený i 300 km, piloti tak zůstanou v bezpečí

Pancíř vozidla ale nemůže odolat raketě z raketometu, jakým je například M142 HIMARS nebo M270. Jeho běžně užívané rakety M31 mají hlavici o hmotnosti 91 kilogramů, uvádí Wikipedia, a mohou cíl zasahovat do vzdálenosti až 92 kilometrů, přičemž se na něj navádí za pomoci GPS. Jejich udávaná přesnost je kolem 1 metru, takže pokud průzkumný dron nahlásí souřadnice správně, nemá poměrně rozměrný radar ani jeho obsluha šanci.

Zničení radaru Zoopark jedinou střelou

Jak citelná je pro armádu ztráta radaru Zoopark?

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články