Unikátní houfnice FH-70 je i po 50 letech lepší než většina ruských alternativ: a i když je běžně tažená, funguje i jako samohybná

Tažené houfnice nejsou ve výzbroji armád ničím výjimečným, ale FH-70 se odlišuje. Dokáže se dokonce sama pohybovat, což jí dává nevídané možnosti.

i Zdroj fotografie: Uživatel Hunini / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Během studené války vzniklo v západních zemích mnoho různých (nejen) dělostřeleckých zbraní. Jedním z projektů se přitom stala houfnice FH70, jejímiž tvůrci byla Itálie, Velké Británie a Německo. Cílem evropských zemí bylo najít náhradu za stárnoucí americkou houfnici M114. A i když je konstrukce děla stará již 50 let, s úspěchem se zapojuje do bojů na Ukrajině. Estonsko se dokonce rozhodlo poslat na obranu napadené země všech svých 24 houfnic tohoto typu.

Kvalitní dělo FH-70 se zalíbilo i Japoncům

Do výzbroje armád začala houfnice pronikat v roce 1978, ale neobjednaly si ji jenom země zapojené do vzájemné dohody, úspěch totiž našla i v zahraničí. Jejím největším uživatelem na světe se nakonec stalo Japonsko, které na základě zakoupené licence pořídilo celkem 480 houfnic FH-70. Zakoupily je ale i další země, ačkoliv třeba Německo a Velká Británie je již vyřadily z výzbroje. Původně se uvažoval o dělu také ve Spojených státech, ale bylo moc těžké na přepravu vrtulníkem.

Houfnice FH70 iZdroj fotografie: Uživatel Miya.m / Creative Commons / CC BY-SA
FH70 se může pohybovat samostatně

Na první pohled je FH-70 houfnice jako každá druhá. Má samozřejmě standardní ráží NATO 155 milimetrů a při její konstrukci zainteresované strany dbaly na to, aby zvládala používat i klasické americké střelivo. Délka hlavně je 39 ráží, což bylo v době její konstrukce velmi solidní, zatímco dostřel vychází v závislosti na použitém střelivu na 24 až 30 kilometrů.

Díky motoru přejede houfnice FH-70 i bez tahače

Zbraň má oproti běžným zvyklostem jedno specifikum, a sice motor o objemu 1700 ccm, který slouží k jejímu pohonu. Standardně je sice dělo taženo za nějakým vozidlem, ale v případě potřeby se obejde bez jeho pomoci. Pokud vojáci složí houfnici FH-70 do přepravní polohy, dokáže jí motor udělit rychlost až 16 kilometrů v hodině a přemístit ji do vzdálenosti až 20 kilometrů. Jde o užitečnou schopnost, pokud chce obsluha měnit pozici třeba kvůli nepřátelské palbě.

Houfnici standardně obsluhuje 8 vojáků a sami by nebyli schopní s ní pohnout, neboť její hmotnost dosahuje až 9 800 kilogramů. Vycvičená jednotka dokáže z děla vystřelit až 6 ran za minutu, přičemž má hlaveň životnost až 2 500 ran. Na Ukrajinu byla děla poprvé dodána z Itálie, a to někdy v průběhu května 2022. Ukrajinské obsluhy tvrdí, že i přes svůj věk jsou lepší než většina ruských zbraní. Na světovou špičku ale pochopitelně nemají, třeba na švédskou houfnici Archer, která mimochodem na Ukrajině bojuje také.

Jak nápomocné jsou na Ukrajině starší houfnice?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články