Polská houfnice Krab na Ukrajině „podvedla osud“: ruský sebevražedný dron zastavilo obyčejné pletivo sotva 10 cm od ní

Útok ruského sebevražedného dronu zastavila obyčejná bariéra z pletiva na ploty. Vzácná polská houfnice ve službách Ukrajiny však přežila jenom těsně.

Polská houfnice Krab na Ukrajině přežila díky pletivu i Zdroj fotografie: Ukrajinské pozemní síly
i Zdroj fotografie: Ukrajinské pozemní síly
i Zdroj fotografie: Ukrajinské pozemní síly
i Zdroj fotografie: Uživatel Vikulec / Creative Commons / CC BY-SA
i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace
Další 1 fotografie
Další 1 fotografie
                   

Ukrajinští i ruští vojáci se během necelého roku konfliktu na Ukrajině (války, chcete-li) snaží přijít na všemožné způsoby obrany proti některým zbraním, s nimiž ještě před několika lety nikdo nepočítal. Typickým příkladem jsou sebevražedné drony kratšího dosahu, neboť představují smrtelné nebezpečí třeba pro těžkou techniku. Ve výzbroji je mají obě válčící strany a nepříteli jejich pomocí způsobily nemalé ztráty. Někdy přitom stačí úplná náhoda, jindy zase vynalézavost, a zničení cenné techniky lze předejít.

Ruský dron Lancet-3 uvízl v pletivu

Jednou z improvizací ukrajinských vojáků je například obyčejné pletivo užívané ke stavbě plotů. To lze umístit nad zaparkovanou těžkou techniku a útok sebevražedných dronů tím zastavit. Dokazuje to případ „ukrajinské“ houfnice polského původu AHS Krab, na níž se pokusil zaútočit ruský sebevražedný dron Lancet-3. Jeho obsluha si pletiva nad vozidlem buď nevšimla, anebo věřila, že proletí skrz něj. Jenomže dron nakonec zůstal viset v dostatečné vzdálenosti od vozidla.

Není pochyb, že Lancet-3 by v případě zásahu mohl cennou ukrajinskou zbraň vážně poškodit nebo dokonce úplně zničit. Jedná se o nejschopnější ruský sebevražedný dron s křídly a kormidelními plochami ve tvaru kříže. Je těžký asi 15 kilogramů a jeho hlavice váží 3 kilogramy. Dosahuje rychlosti 110 kilometrů v hodině, ale při střemhlavém letu k cíli ji navýší až na 300 km/h, přičemž na obloze vydrží 40 minut. V minulosti si drony připsaly na své konto třeba protiletadlový systém S-300, houfnici M777 a další.

„Krabů“ má Ukrajina jenom hrstku

Kdyby došlo ke zničení, znamenalo by to pro napadenou zemi citelnou ztrátu, houfnice Krab totiž patří k nejschopnějším zbraním v její výzbroji. V Polsku vyráběný systém s kanónem ráže 155 milimetrů se vyznačuje velikou přesností, rychlostí palby 6 ran za minutu, a s přesně naváděnou municí M982 Excalibur je schopný zasáhnout cíle do vzdálenosti až 50 kilometrů. Ukrajinská armáda jich získala zatím 18, ale 7 z nich je údajně již zničených, přičemž si objednala dalších 54 kusů. Podle ukrajinských vojáků jde o velmi kvalitní zbraně převyšující ruské dělostřelectvo.

Schopnost sítí zachytit drony ukazuje i jiný případ, kdy dron typu Lancet zneškodnila maskovací síť nad ukrajinským tankem T-72. Jestli podobné triky používají ruští vojáci, není jisté, ale pravděpodobně ano. Je otázkou, jak fungují třeba proti americkým sebevražedným dronům typu Switchblade. Například ruská snaha umístit mřížovou střechu nad tanky jako ochranu proti střelám Javelin se ukázala jako zcela neúčinná.

Galerie

Další 1 fotografie
Další 1 fotografie

Jaké triky proti sebevražedným dronům mohou ještě fungovat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články