Polská houfnice Krab úspěšně prochází „testováním“ na Ukrajině: je označována za skvělou domácí zbraň, díly má ale zahraniční

Polská kanónová houfnice Krab je silnou zbraní, která vznikla s cílem rychle zničit nepřítele a nedat mu šanci na únik. Jak obávaným je protivníkem dokazuje i v „ostrém provozu“.

AHS Krab i Zdroj fotografie: Uživatel Vikulec / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Polská houfnice AHS Krab je jednou z těžkých zbraní používaných na Ukrajině, která jich obdržela od Polska celkem 18 kusů darem. Ukrajina se jich navíc rozhodla dalších 54 koupit a budou tedy důležitou částí její armády. O tom, jak je vlastně polská houfnice kvalitní, se i v zemi jejího původu dříve vedly spekulace, ale v praxi se určitě neztratila. Spory se stále vedou i o tom, zda jde vlastně o polský zbraňový systém.

Díly má houfnice Krab cizí a upravené

V nějaké části je tato otázka oprávněná, protože by se mohlo zdát, že nejde čistě o domácí produkt. Houfnice Krab je totiž skládačkou několika částí, které jsou sice pořízeny v Polsku, ale povětšinou se jedná jenom o licenční výrobky. Když začala země o vlastní houfnici uvažovat, bylo v plánu získat ve světě věž a umístit ji na domácí podvozek. Do finále soutěže o věž se dostala německá PzH 2000 a britská AS90 Braveheart, a právě druhá zmíněná nakonec uspěla.

První prototypy vybavené i původní zbraní byly namontované na polský podvozek UPG-NG. Nakonec se ovšem ukázalo, že má mnohé problémy, například v oblasti mikrotrhlin. Proto se armáda rozhodla, že si najde jiný, a zvolila jihokorejský podvozek pohánějící jihokorejské houfnice K9 Thunder. Nakonec ale změnila i zbraň v britské věži, dodala ji francouzská společnost Nexter.

AHS Krab iZdroj fotografie: Kancelář Sejmu Polska / Creative Commons / CC BY
Polská houfnice AHS Krab na oficiální přehlídce

V otázce, zda jde o polskou zbraň, její tvůrci argumentují, že sice použili osvědčené části ze světa, ale museli je značně přizpůsobit. Například na podvozku je nová pomocná energetická jednotka, protipožární systém, nové pozorovací prostředky, standardní polská komunikace nebo osvětlení. Zbraň bylo nutné upravit, aby fungovala s polským systémem řízení boje Topaz, drony FlyEye nebo dělostřeleckým radarem Liwiec.

Krab dokáže střílet i munici Excalibur

Polsko tak každopádně získalo houfnici Krab, která pálí dělostřeleckou munici ráže 155 milimetrů běžně používanou v zemích NATO. Dělo o délce hlavně 52 ráží dokáže pálit do vzdálenosti 30 kilometrů se standardními granáty. Na Ukrajině bylo otestováno i s americkými přesně naváděnými granáty M982 Excalibur, s nimiž může zasahovat cíle až na 50 kilometrů. Rychlost střelby je 6 ran za minutu, což je o něco méně než třeba u PzH 2000, ale dělo prý má mnohem menší záblesk.

Krab je velký systém, jeho hmotnost dosahuje 48 tun, délka činí 12,05 metru a šířka 3,6 metru. Přesto se ukazuje jako velmi pohyblivý, osvědčil se i ve velmi těžkém terénu ukrajinského bojiště. Na silnici může dosahovat rychlosti až 67 kilometrů v hodině a jeho dojezd činí 400 kilometrů. Pětičlenná osádka je za pancířem chráněna i proti palbě těžších pěchotních zbraní a hlavně proti střepinám případné odvetné dělostřelecké palby. Krab je tak zajímavým spolubojovníkem třeba švédské samohybné kanónové houfnice FH77BW Archer, která je nejrychlejší na světě.

Jak si Krab vede se západní konkurencí?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články