Ruské vrtulníky Ka-52 by mohl držet na uzdě Supacat HMT, narychlo stvořený britský improvizovaný systém protivzdušné obrany

NÁZOR: Improvizace z Velké Británie může vyřešit „bezbrannost“ ukrajinských vojáků proti vrtulníkům Ka-52 Alligator, na něž s pouhým MANPADS nedostřelí.

Britský improvizovaný systém protivzdušné obrany Supacat HMT i Zdroj fotografie: Supacat
                   

Ruská armáda začala využívat proti útočícím ukrajinským jednotkám ve větších počtech útočné vrtulníky Kamov Ka-52 Alligator, jejichž nejmodernější verze umí odpalovat protitankové střely s dosahem až 15 kilometrů a drží se tak mimo dosah protivzdušné obrany, která je z velké části tvořena přenosnými systémy MANPADS. Ukrajincům se proto hodí vysoce mobilní systém se střelami delšího dosahu, aby na útočící stroje dosáhli, a zároveň ho mohli často přesouvat. Řešením má být britská improvizace na podvozku vozidla Supacat HMT.

Zbraň proti vrtulníkům i dronům

Britští technici se na pomoc Ukrajině rozhodli improvizovaně spojit dva systémy produkované ve Velké Británii, aby tak uspokojili poptávku po kvalitní mobilní protivzdušné obraně krátkého dosahu. Využili k tomu transportér Supacat HMT vyráběný britskou společností SC Group, a na něj namontovali odpalovací systém střel ASRAAM od britské pobočky koncernu MBDA. Tím vytvořili zbraň se schopnostmi útočit nejen na vrtulníky, ale i na drony nebo letadla.

Supacat HMT je univerzální platforma v konfiguraci 4×4 nebo 6×6, a v případě Ukrajiny ukazují fotografie větší šestikolový podvozek. Běžně je používána jako platforma pro vytváření různých vojenských vozidel, od hlídkových, přes tahače nebo třeba jako požární. Vybavena může být kabinou s balistickou ochranou, a je známá svou vynikající průchodností terénem. Vozidla již Ukrajina v minulosti dostala s odpalovacím zařízením pro střely Brimstone.

Infračervená střela s dlouhým dosahem

Střely ASRAAM, v USA jsou označované jako AIM-132, jsou původně rakety vzduch-vzduch kratšího doletu, které využívá britské nebo indické letectvo. Britové je vyvinuli jako střely překlenující prostor mezi dosahem AIM-9 Sidewinder a AIM-120 AMRAAM. Mají infračervené navádění a dosah 25 km, i když u nejnovějších verzí je údajně až dvojnásobný. Dosahují rychlosti Mach 3 a jsou vysoce manévrovatelné, cíl pak ničí výbuchem fragmentační hlavice o hmotnosti 10 kilogramů. Vedle toho jsou odolné proti používaným protiopatřením.

Transportér FV103 Spartan

Civilní kamion tajně převáží britské obrněné transportéry Spartan na Ukrajinu, ruští špioni je neodhalí. Žádnou revolucí ale nejsou

Přesné specifikace nového systému nejsou známé, ale jelikož střely nestartují z letadel, nýbrž z pozemní základny, bude jejich dosah výrazně menší než v případě letadel. Výhodou je, že jde o střely typu „vystřel a zapomeň“, takže po odpálení už obsluha nedrží na cíli zaměřovač, ale střely se navedou samy. Kolik kusů Ukrajina dostala, není známo, ale potvrzen byl minimálně jeden sestřel dronu Shahed 136 právě tímto systémem.

Jak hodnotíte britskou improvizaci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články