Indická modernizace BMP-2 dává stejný smysl jako ta ruská, zásadní slabinu se nicméně ani tentokrát vyřešit nepodařilo

Bojových vozidel BMP-2 nebo jejich derivátů slouží ve světě tisíce. Vyměnit je by přitom znamenalo pro mnoho zemí nadměrné náklady, tak se je raději pokouší vylepšit.

Indické vozidlo BMP-2 Sarath i Zdroj fotografie: Uživatel cell105 / Creative Commons / CC BY
                   

V 80. letech 20. století bylo vozidlo BMP-2 silné a obávané, a nejenom v Sovětském svazu bylo produkované po tisících. Jedním z jeho velkých uživatelů se stala Indie, která ho na základě licence vyráběla na svém území. Postupem let však zastaralo a za moderními bojovými vozidly zaostalo. Vzhledem k jeho počtům se nicméně mnohé země rozhodly ho modernizovat, protože by byla jeho masová náhrada drahá. Stejně jako Indie.

Indie má početnou verzi BMP-2 Sarath

Indická armáda v současné době provozuje zhruba 2 500 vozidel BMP-2 Sarath, což je indická verze tohoto BVP vyráběná v minulosti v licenci, uvádí Army-Technology. Ovšem podobně jako jiná BMP-2 se i ta indická potýkají s řadou nedostatků, kvůli nimž za moderními vozidly zaostávají. Část z nich proto prochází modernizací, jejímž cíle je zvýšit palebnou sílu – jak moc se to povede, je otázkou, neboť nejsou známé žádné konkrétní parametry.

Indická modernizace zahrnuje také úpravu vozidla tak, že bude schopno nočního boje, pravděpodobně tedy dostane termovizi. Defence-Blog uvádí, že je balíček i nový zaměřovač střelce, panoramatický zaměřovač velitele a moderní systém řízení palby s automatickým sledovačem cílů. V mnohém se tak modernizace podobá ruskému modernizovanému BMP-2M, které zahrnuje například vícekanálový optický systém pro stabilizovanou střelbu, laserový dálkoměr nebo termovizní systém, popisuje ArmyRecognition.

Ochrana osádky zůstane i nadále slabá

Ani indická modernizace neodstraňuje některé zásadní problémy BMP-2, zejména nízkou ochrana proti minám a palbě zbraní – v přední části je schopno odolat projektilům ráže 12,7 mm, kdežto z boku jenom ručním zbraním, uvádí WeaponSystems; zato moderní BVP odolávají projektilům ráže 30 mm. Některé zprávy naznačují, že se Indové modernizací pokouší řešit i hrozbu ze strany dronů, neb nové řízení palby a zaměřovač by měly z kanonu ráže 30 mm umožňovat palbu i na letící cíle – ale samozřejmě je otázkou, jak efektivně.

BMP-2M s otevřeným přesním krytem

Modernizovaná ruská BVP BMP-2M zničí jakýkoliv tank až na 8 km díky výkonné střele, ale některé slabiny původního vozidla zůstaly

S problémem nízké ochrany se ovšem dá asi dost těžko něco dělat, různé verze BMP-2 totiž váží 14 až 16 tun, přičemž konstrukce o moc větší zatížení nesnese, a určitě by ztratila schopnost plavby. I když ani modernizovaná BMP-2 pravděpodobně nestačí na moderní bojová vozidla pěchoty, zřejmé protivnické armády, v nichž rovněž slouží ve vysokých počtech, mají často podobnou úroveň výzbroje. Modernizace tedy může ještě po řadu let postačovat a je lepším řešením než se stárnoucí výzbrojí nedělat vůbec nic.

BMP-2 Sarath

Co si myslíte o indické modernizace BMP-2?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články