Modernizovaná ruská BVP BMP-2M zničí jakýkoliv tank až na 8 km díky výkonné střele, ale některé slabiny původního vozidla zůstaly

Starých vozidel BMP-2 je ve světě stále mnoho, ale modernizace může jejich bojovou hodnotu značně zvýšit, ačkoliv úplnou špičku z nich neudělá.

BMP-2M s otevřeným přesním krytem i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
                   

Sovětský svaz zakládal své jednotky na velkých svazech obrněné techniky, a pochopitelně potřeboval tankové útvary doplnit i bojovými vozidly pěchoty, která vezla vojáky. V 80. letech 20. století proto zavedl do výzbroje vozidlo označované jako BMP-2, a ačkoliv ve své době patřilo ke špičce, v současnosti již zdaleka nedostačuje. V ruské armádě i mnoha dalších se však stále nachází ve významných počtech, a proto se mu snaží konstruktéři dopřát nějakou modernizaci. Jednou z nejznámějších je přitom ruská označovaná jako BMP-2M.

BMP-2 je přes 40 let staré, ale stále slouží

Vozidlo zavedla sovětská armáda do výzbroje v roce 1980, uvádí ArmyRecognition, a ve vysokých počtech ho používala např. ve válce v Afghánistánu, ale BMP-2 se objevilo i v dalších konfliktech, v nichž se angažovalo přímo Rusko, případně ruští (nebo dříve sovětští) spojenci. V současnosti je ale vozidlo právem považováno za zastaralé, a jedním z jeho největších problémů je nízká ochrana posádky. V přední části totiž odolá jenom munici ráže 23 milimetrů, kdežto z boků ručním zbraním, a doslova tristní je jeho odolnost vůči minám.

BMP-2M zepředu iZdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
BMP-2M zepředu

V roce 2006 proto došlo k modernizaci BMP-2 určených pro Alžírsko, které si nemohlo moc dovolit nakoupit něco nového. ale později se vydalo stejnou cestou také Rusko, protože nahrazovat tisíce BMP-2 by bylo dost nákladné. Modernizace spočívala především v odstranění staré věže, jejíž místo zaujala nová zvaná Berezhok, a rovněž došlo k osazení přídavnou pancéřovou ochranou, uvádí MilitaryToday. Zvýšena tak byla jak palebná síla, tak částečně i ochrana – z boků je 12,7 milimetrů, ale třeba slabá odolnost proti minám zůstala.

Tanky zničí až na 8 kilometrů

V mnoha ohledech zůstaly parametry vozidla stejné: délka je 6,73 m, šířka 3,15 m a výška 2,45 m, zatímco hmotnost 16 tun, uvádí Army-Technology. V nové věži je dělo ráže 30 milimetrů, které může pozemní cíle napadnout do vzdálenosti 4 kilometrů, a letecké do 2,5 kilometrů. Doplněno je koaxiálním kulometem ráže 7,62 milimetrů a automatickým granátometem. K dispozici jsou také 4 protitankové řízené střely 9M133 Kornet, a nejnovější verze těchto raket má dosah až 8 km a údajně si dokáže poradit s jakýmkoliv existujícím pancéřováním.

BMP-1TS

50letý šrot přeměnili Ukrajinci v účinnou zbraň: BMP-1TS tak dokáže „pocuchat“ i nejsilnější ruské tanky, ale hlavní problém mu zůstal

Velkým zlepšením oproti staré verzi nastalo v oblasti zaměřovače, řízení palby a termovize. Za dne může osádka detekovat vozidla do vzdálenost 5 kilometrů, a v noci 3 kilometrů. Kromě velitele, řidiče a střelce je pak v zadní části prostor pro výsadek 7 vojáků. Vozidlo BMP-2M je bezesporu mnohem výkonnější než původní BMP-2, ale na druhou stranu se může jenom stěží rovnat s kvalitou dnes produkovaných a kvalitně chráněných BVP.

Prezentace schopností BMP-2M

Jak nejlépe by šlo vylepšit BMP-2? Nebo už to nemá smysl a je lepší ho naradit?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články