Íránské zbraně má i Ukrajina, ačkoliv je země blízkým spojencem Ruska: nová tříštivá munice do sovětských raketometů se jí hodí

Íránské zbraně všeho druhu aktuálně často končí v Rusku, ale dle některých zpráv také na Ukrajině. Zda země svého spojence „zradila“ není jasné, ve hře jsou i další možnosti.

Střelba z BM-21 Grad i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
                   

Vzhledem ke konfliktům, do nichž Írán byl nebo je zapojen, má relativně silný zbrojní průmysl a jeho představitelé ho zřejmě rádi využijí k posílení nedobré ekonomické situace země v důsledku sankcí. „Těžit“ může například na současném ukrajinském konfliktu (válce), neboť dodal Rusku některé zbraně a systémy. Řada zdrojů nicméně naznačuje, že nemalé množství munice vyrobené v Íránu, který je jinak na straně federace, končí i v rukách ukrajinských vojáků.

Ukrajinci mají mít nové íránské rakety do BM-21 Grad

Fotografie na sociálních sítích ukazují rakety íránského původu do sovětských salvových raketometů BM-21 Grad, což jsou jedny z nejrozšířenějších zbraní svého druhu na světě, které navíc SSSR i Rusko vyvážely. Ve výzbroji je má právě také Írán, takže není takovým překvapením, že do nich vyvinul vlastní střely. Některé zprávy naznačují, že by na Ukrajině mohlo být těchto raket až 2 000 kusů, což není malé množství. Z viditelných detailů pak vyplývá, že byly vyrobeny v roce 2022.

Konkrétně se má jednat o střely ráže 122 milimetrů s tříštivou hlavicí íránské značky Arash. Otázkou je, zda jsou snímky autentické a jak se mohla munice na Ukrajinu dostat, protože Írán je spojenec Ruska a nikoliv Ukrajiny. Její armáda má sice ve výzbroji íránské minomety i munici do nich, ale obojí pochází ze zásilky směřující do Jemenu, kterou zabavilo americké námořnictvo. Spojené státy totiž její obsah následně poslaly na pomoc Ukrajincům, ale o tom, že by zabavily i rakety do raketometů BM-21 Grad, žádné zprávy nejsou.

Možných cest pro íránské rakety je několik

Možností může být, že někdo munici v Íránu koupil a nechal ji poslat na Ukrajinu; ale pravděpodobně nebyla kupcem nějaká západní země, protože snad žádná nemá s íránským režimem dobré vztahy. Někdo však mohl působit jako prostředník a Íránci tak ani nemuseli vědět, kam jejich rakety zamíří. Teoreticky ale mohli prodat Ukrajině munici tajně sami. V minulosti se stalo, že některé země zásobovaly zbraněmi a municí obě strany konfliktu a dobře na tom vydělávaly. Stejně tak se ale mohlo stát, že byly íránské rakety Ruska a Ukrajinci je ukořistili v nějakém obsazeném skladu.

S jistotou je známo, že Írán obchoduje s Ruskem a dodal mu stovky dronů, především pak sebevražedné Shahed 136 a průzkumné a bojové Mohajer-2. Íránci měli dokonce na území Ruska školit vojáky a učit je letouny obsluhovat, a možná některé z nich sami řídili při útocích na Ukrajinu. Spekuluje se, že by Rusko mohlo mít zájem také o íránské balistické rakety. Naopak Írán může získat ruskou pomoc s jaderných programem, ale zájem má také o moderní bitevní letadla Suchoj Su-30 nebo Suchoj Su-35 a protivzdušný systém S-400.

Jak se podle vás mohly dostat íránské střely na Ukrajinu?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články