Opěvovaný ruský protivzdušný systém S-400 není neporazitelný. Proti skutečnému soupeři totiž ještě nikdy nestál

Měl by patřit k nejlepším na světě, jeho uplatnění v praxi je ale v tuto chvíli nejisté. Rusové totiž doteď protivzdušný systém S-400 pořádně nevyužili.

i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Součástí dlouholetého příběhu o nadvládě ruských zbraní nad těmi ostatními, který se mnohdy ukázal jako zcela neopodstatněný, je i systém protivzdušné obrany dlouhého dosahu S-400. Ten je často líčený jako neporazitelný a něco, čeho by se měli soupeři bát. Problém je, že takovou pověst vlastně neměl nikdy šanci dokázat. A naopak jsou případy, kdy spíše zklamal. A to včetně současné války na Ukrajině. Na druhou stranu by jeho schopnosti rozhodně neměly být podceňovány.

Pravdu o schopnostech zná jen Rusko

Problém s posuzováním schopností S-400 je především ten, že je zná pouze Rusko a je nutné vycházet z jeho údajů. Systém mají ve výzbroji i jiné země jako Čína, Turecko, Bělorusko či Indie, ovšem i zde jsou ale. Jednak exportní verze mají některé funkce omezené, otázkou je jak moc. A ani tyto země ho neměly nasazený v ostrém boji. Rusko například rádo tvrdilo, že S-400 je při testech stoprocentně úspěšný, ale zaznamenané případy tomu nenasvědčují.

Ovšem faktem je, že podle známých údajů jde o systém velmi schopný a určitě jeden z nejlepších na světě. Do výzbroje začal být nasazován v roce 2007. Navazuje na systém S-300 a právě z toho se dá v mnohém vycházet. Protože tato starší zbraň je vyzkoušená a v posledních měsících ji masivně používá Ukrajina právě proti Rusku. A faktem zůstává, že početné ruské letectvo nedokázalo získat v ukrajinském vzdušném prostoru nadvládu a dokonce zde ani neoperuje. Jedním z hlavních důvodů je právě S-300.

Jeho následovník je bezesporu lepší. Má zdokonalené radarové systémy. Dokonalejší má být i ovládací systém a byly vyvinuty nové typy střel. Ty mají větší dosah, dokonce až 400 kilometrů, případně jsou schopny zasahovat proti cílům letícím v nízkých výškách. Měly by být schopny likvidovat některé typy balistických raket. Jestli je tedy S-400 v mnohém vylepšená a zdokonalená S-300, nelze ho podceňovat.

Překonat S-400 je určitě možné

Právě na Ukrajině se ukázalo, že vše, co Rusko původně deklarovalo, systém neumí. Například sestřelovat rakety M31 vypalované z HIMARS. Hlavně na začátku konfliktu také na mnoha místech operovaly ukrajinské drony jako T2 Byaraktar a ani ty nebyly sestřeleny. Ukrajinské vrtulníky dokázaly zaútočit na Bělgorod. V Sýrii umístěný ruský systém S-400 nezasáhl při útocích střely Tomahawk, i když je otázkou proč. A Ukrajina dokonce nedávno ukořistila radar, který tento systém používá.

Problém je i ten, že Rusko S-400 na Ukrajině drží vzadu a do přednějších linií umísťuje starší a méně cenné S-300. Systém také nikdy nemusel čelit opravdu modernímu letectvu s letouny stealth, které je obtížní detekovat a zaměřit, a které jsou vyzbrojené moderními střelami proti radarům. Až po takovém střetu by bylo možné říci, jak je systém vlastně dokonalý. Zatím, i přes konflikty Ruska a západu, ale nic nenasvědčuje, že by taková situace měla nastat.

Jak nebezpečný je podle vás S-400?

Zdroj: Techinsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Vlastnit auto bude výsadou boháčů. Zbytek lidí by si měl raději rychle zvyknout na jízdu autobusem a chůzi pěšky
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Současná válka proti Rusku má hluboké kořeny, Ukrajina byla sužována krutými konflikty po staletí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Osvědčené praktiky, jak se zbavit bolesti kloubů. Bohatě stačí ležet v posteli a udělat 1 pohyb
adbz.cz
adbz.cz
5členná rodina bydlí v autobuse. Na nákladech ušetří 2/3 toho, co běžná domácnost, a mají mnohem víc