Video: izraelské tanky Merkava Mk 4 útok protitankové rakety vydržely, i když si odvezly poškození. Dokládají to hned 2 případy

Zničit moderní tank není jednoduché, a dokonce i úspěšný zásah ho může jenom poškodit. Své o tom vědí i nejspíše nejodolnější tanky světa.

Hlavice RPG-7 i Zdroj fotografie: Picryl
                   

Jedno z největších nebezpečí budou pro izraelské vojáky a jejich techniku při zásahu v Gaze představovat bojovníci Hamásu vyzbrojení protitankovými zbraněmi. Izraelské tanky řady Merkava, ale i některé obrněné transportéry, jsou přitom velice silně opancéřované a mnoha zbraním dokáží odolat. Samozřejmě může dojít i k situaci, kdy ne, ale ne vždy to musí znamenat úplné zničení, a co víc, osádka často odejde bez zranění. Ostatně tak se to stalo v případě, na nějž upozornil POPULAR FRONT na X (Twitteru). I tak ovšem půjde o velice nebezpečné boje, v nichž musí izraelská armáda počítat snad se vším.

Při zásahu nereagoval systém Trophy

Jak bude nebezpečná situace při izraelském útoku vypadat, ukazuje například video pod tímto článkem. Ve dvou případech je vidět, že teroristům z Hamásu podařilo vypálenými raketami tanky Merkava Mk 4 zasáhnout, i když není přesně jasné, za jakých okolností se tak stalo – znovu to nicméně ukázalo, že tanky rozhodně nejsou nezranitelné. Střely totiž pronikly až k pancíři, což nasvědčuje, že tanky neměly spuštěny systém aktivní obrany Trophy, případně jim zcela chyběl, protože by jinak měl podobnému zásahu zabránit.

Merkava 4 se systémem Trophy iZdroj fotografie: IDF / Creactive Commons / CC BY
Tank Merkava Mk 4 se systémem Trophy

V prvním případě střela zasáhla tank téměř na volném prostranství, v okolí bylo jen několik stromů a nejspíše ozbrojená strážní věž. V druhém případě byl pak tank u skupiny budov. A jelikož byly oba stroje v pohybu, musely být jejich osádky v pohotovosti. Jak moc byly tanky poškozeny, však není jasné. Ostatně ani to, zda se osádkám něco stalo, jak uvedl Defence-Blog. Izraelské tanky jsou většinou konstruované tak, aby i v případě úspěšného zásahu osádka přežila, přičemž stroje pak mnohdy stačí odtáhnout do dílen a opravit.

Na druhou stranu existují i případy, kdy se je nepodaří zachránit, případně zamezit nepříteli, aby si je prohlédl (i když na bojišti nejspíše žádnou velkou inspekci neprovede). Zrovna o takovém případu informovali uživatelé na síti Reddit, kdy údajně zůstal tank Merkava IV vyřazen po zásahu PTŘS (protitankovou řízenou střelou) nebo RPG-29.

I silně obrněný tank je možné poškodit

Izraelský tank Merkava má kompozitní pancíř, jehož složení i odolnost je tajná, ale odborníci ho považují za možná nejlépe pancéřovaný na světě. Ani to ale samozřejmě neznamená, že ho není možné poškodit, například zásah do oblasti pásů ho může znehybnit, a jako slabé místo se ukázalo také nasávání vzduchu do motoru před věží v přední části tanku – na ArmádnímZpravodaji jsme již informovali, že právě takto byla jedna Merkava Mk4 zničena. Slabším místem má být pak i poklop v zadní části sloužící k výstupu / vstupu výsadku.

Izraelský tank Merkava 5 Barak

Nejnovější izraelský tank Merkava 5 Barak se zatím představil jenom lehce: velitel a řidič vidí skrze pancíř i kolem vozidla v úhlu 360 stupňů

Velmi také záleží, jaká střela tank zasáhne. Hamás má granátomety RPG-7 nebo jejich kopie, které zvládnou dle MilitaryToday podle typu použité hlavice proniknout pancířem o síle 260 až 720 milimetrů RHAe, což na většině míst nemusí na Merkavu Mk 4 stačit. Modernější RPG-29 však zvládne 750 milimetrů RHAe, a řízená střela z 9M113 Konkurs pak dokonce více než 800 milimetrů RHAe. Takže pokud budou bojovníci Hamásu čekat na tanky ve skupině ve městě, zcela reálně hrozí, že může 1 tank během krátké chvíle zasáhnout více střel.

Jaká protitanková zbraň bude pro Merkavu největší nepřítel?

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články