Video: 1 protitanková střela a nejpokročilejší ruský tank T-90M Proryv-3 shořel na kostru za pár vteřin. Neochránila ho ani speciální plachta

Kvalitní protitankové zbraně si umí na první dobrou poradit i s jedním z nejlepších tanků na světě. Prorazit přitom dokáže i velmi odolný pancíř.

Ruský tank T-90 i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ztráty obrněné techniky, a to včetně hlavních bitevních tanků, jsou během války na Ukrajině velmi vysoké na obou stranách, i když pravděpodobně vyšší na té ruské. Na bojišti číhá na tanky mnohá nebezpečí – od min přes drony až po kvalitní přenosné protitankové zbraně. Samozřejmě záleží i na jejich typu, ale ty nejsilnější si dokáží poradit i s nejlepšími tanky na bojišti, jmenovitě tedy s ruskými T-90M Proryv-3, ale i s britskými Challenger 2, německými Leopard 2 a americkým M1 Abrams, ačkoliv mají speciálně zesílenu ochranou. Dříve informoval o zničení ruského tanku T-90M také portál NV, takže zjevně nejde o ojedinělou záležitost.

Ano popojíždění zásahu nezabrání

Abychom mohli lépe soudit, je dobré, že se podařilo mnohé útoky na tanky zdokumentovat. Záběry nejčastěji pochází z kamer dronů pohybujících se nad bojištěm, a stejně je tomu i na videu pod tímto článkem, které dle Defence-Blog natočil nedaleko města Makijivka v Donbaské oblasti. Zachycuje tank T-90M Proryv-3, když zrovna útočí na ukrajinské pozice, přičemž popojíždí v otevřeném terénu, což je taktika, při níž je obtížnější ho zasáhnout, potažmo trefit do nejlepší (chápaje nejslabšího) místa. V tomto případě ale ruské osádce nepomohla, a ukrajinská řízená protitankové střela zasáhla tank velmi přesně.

Zničený ruský T-90M iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creactive Commons / CC BY
Zničený ruský tank T-90M

Není přesně jasné, o jaký typ střely se jednalo, ale buď musela mít velmi silnou hlavici, protože do tanku prorazila i přes jeho kompozitní pancíř a moderní reaktivní pancéřování, nebo se mohlo jednat o střelu útočící na tank shora, kde je pancíř nejslabší. Po zásahu se okamžitě projevila známá slabina ruských a sovětských tanků, a sice explodující munice, která navíc není nijak oddělena od posádky. Výbuch změnil tank v hromadu ohořelých trosek de facto okamžitě, a je v podstatě vyloučené, aby se kdokoli z tříčlenné osádky zachránil.

Ani krycí plachta střelu nezmátla

T-90M Proryv-3 je nejmodernější verzí T-90 i nejlepším sériově vyráběným tankem ve výzbroji ruské armády. Podle MilitaryToday byl poprvé představen v roce 2017 a od předchozích verzí ho lze rozeznat např. díky typu reaktivního pancéřování Relikt s mnohem vyšší účinností, než jakou má starší ERA. Na záběrech není ale dobře viditelné, tank je totiž pokrytý maskovací plachtou, zřejmě je to Nakidka. Ta má redukovat tepelnou i radarovou signaturu a snížit tak možnosti jeho zaměření protitankovými střelami. To ale v tomto případě nefungovalo.

M1 Abrams, hlavní bojový tank tank

Americké tanky M1 Abrams nejspíše na Ukrajině způsobí paniku, ruské T-90M Proryv 3 jim 1 vs. 1 mohou čelit jen těžko

Tank jde poznat i podle dálkově ovládané kulometné stanice na věži, méně pozorovatelným rozdílem je pak dělo ráže 125 milimetrů s modernějším systémem řízení palby a termovizí. Zbraň má být výrazně přesnější než ty osazené na starších tancích, a navíc může používat i novější typy protitankové munice se zvýšenou průrazností. Ruský Uralvagonzavod má v současné době produkovat právě tyto typy tanků, případně na ně starší verze modernizovat. Není ale jasné, zda v dostatečných počtech, aby pokryl ruské ztráty.

Zničení ruského T-90M protitankovou řízenou střelou

Jaká střela mohla zasáhnout tank T-90M?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články