Americké tanky M1 Abrams nejspíše na Ukrajině způsobí paniku, ruské T-90M Proryv 3 jim 1 vs. 1 mohou čelit jen těžko

NÁZOR: Nejmodernější ruské tanky T-90M Proryv 3 proti americkým M1 Abrams ještě nikdy nestanuly, přesto jsou šance spíše na straně západního stroje.

M1 Abrams, hlavní bojový tank tank i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Poprvé v historii konfliktů proti sobě stanou jedny z nejmodernějších a nejznámějších tanků světa, a to americký M1 Abrams a ruský T-90M Proryv-3, ačkoliv ten už se mohl střetnout i s jinými, třeba s Leopardem 2. V případě pomoci Ukrajině se ovšem nejedná o nejmodernější verzi amerických strojů, nýbrž o starší M1A1, takže by byl výsledek případného střetu zajímavý. Prokázal by totiž skutečnou síla tanků v reálném boji, ačkoli je otázkou, zda k tomu vůbec dojde, klasické bitvy tank vs. tank se na Ukrajině moc neodehrávají.

Abramsy už kdysi rozdrtily sovětské tanky

Spojené státy dodají na Ukrajinu pravděpodobně 31 tanků M1A1 Abrams, což vyvolalo v Rusku nejen kritiku Američanů, ale u některých odborníků i samotných tankistů trochu paniku, nebo spíše obavy, protože i přes tvrdou ruskou propagandu je mnohým jasné, že jsou americké stroje tím nejspíše nejlepším na světě, a své kvality ostatně nejednou prokázaly, což ale o relativně nových ruských T-90M Proryv 3 tvrdit nelze.

Ruský hlavní bojový tank T-90-M

Nejlepší ruský tank T-90M očima ruské propagandy na povzbuzení morálky: „Pohodlný, silný a pancíř vydrží i 2 americké střely Javelin“

Stojí za to připomenout, že Abramsy v roce 1991 doslova převálcovaly irácké tankové divize vybavené sovětskými tanky, ani jeden proti nim přitom nepadl. Na druhou stranu ruský T-90M je nesrovnatelně lepší, s vyspělejším vybavením, silnějším dělem a lepší ochranou, ale i tak jsou šance amerického obrněnce o něco vyšší.

Ruský hlavní bojový tank T-90-M iZdroj fotografie: Uralvagonzavod
Ruský tank T-90M

Americký tank má dělo s hladkou hlavní ráže 120 milimetrů, ruský pak 125 milimetrů. Mohlo by se zdát, že vyšší ráže dává výhodu, ale nezáleží jenom na něm, americká munice je totiž mimořádně silná, a zvláště ta z ochuzeného uranu, kterou už Ukrajina zdárně „testuje“. Sovětskými stroji procházela jako nůž máslem a většinou zapálila jejich uskladněnou munici. Modernizované dělo ruského tanku dokáže pak odpalovat protitankovou munici zkonstruovanou tak, aby prorazila západní tanky; často mívá i uranový penetrátor.

Jevgenij Prigožin

Jevgenij Prigožin: ohlédnutí za brutálním „vojevůdcem“, který dokázal velké věci a s Putinovým posvěcením páchal nezměrné zlo

Pancíř amerického stroje je silnější

Rusové namontovali na tank T-90M Proryv-3 s kompozitním pancířem i reaktivní pancéřování Relikt, které výrazně zvyšuje ochranu i proti kinetickým penetrátorům. Vyšší hmotnost tanku M1 Abrams (oproti ruskému je rozdíl zhruba 20 tun) však napovídá, že bude jeho pancíř o dost silnější, ačkoliv na něm nebývá reaktivní pancéřování. Američané navíc před dodáním odstranili speciální pancéřování z ochuzeného uranu, a proto nejspíše rozhodne použitá munice a místo, do něhož který tank soupeře zasáhne.

Tank M1A2 na cestě

3 000 nevyužitých tanků M1 Abrams stojí ve skladech USA, na Ukrajinu se ale jen tak nedostanou; jsou náročné a neměl by je kdo ovládat

V čem určitě exceluje americký tank je rychlost, protože má plynovou turbínu, kdežto ruský v této oblasti zaostává. Otázkou je vybavení jako zaměřovače, noční vidění, dálkoměry a další, i když americké bude téměř jistě lepší. M1 Abrams také dokáže s dobře vycvičeným nabíječem zpočátku pálit rychleji než T-90M Proryv, ale když se nabíječ unaví, převládne automatický nabíječ. Ruský tank navíc může z hlavně odpalovat i řízené protitankové střely 9K119M Refleks-M, ale jejich průraznost nemusí na přední pancíř Abramsu stačit.

Demonstrátor AbramsX

AbramsX může být vrcholový predátor mezi tanky a americká „vlajková loď“, jezdit má i na elektřinu, díky čemuž nepůjde snadno zaměřit

Šance amerického obrněnce by přitom měly být vyšší, než jaké měl německý Leopard 2, který překvapivě neobstál tak, jak mnozí očekávali, ale na druhou stranu nestanul proti nepříteli 1 vs. 1. Takové situace bývají spíše ojedinělé a málokdy chtěné, spíše k nim dochází, když např. jeden z tanků ustupuje a narazí cestou na nepřátelský – pak mu mnohdy nezbývá nic jiného, než se s ním utkat jeden na jednoho. Obecně by přitom mělo platit, že M1 Abrams s dobře vycvičenou osádkou by měl nad ruským T-90M Proryv 3 dominovat.

Jaká je šance na střet T-90M a M1A1 Abrams?

Zdroj: TheDrive
Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články