Kdo má nejvíce tanků na světě: Rusko jich má více než 2násobek oproti Americe, jiné tankové velmoci překvapí

Tanky jsou důležitou zbraní, i když jejich význam oproti minulosti klesá. Některé armády jich mají vysoké tisíce, ale kvantita zdaleka neznamená vše.

Tank M1 Abrams americké námořní pěchoty i Zdroj fotografie: Námořní pěchta Spojených států amerických
                   

Moderní tank má v armádách stále nezastupitelnou úlohu, i když zkušenosti z války na Ukrajině ukazují, že velké srážky tankových formací jsou nejspíše minulostí. Přesto má kombinace vysoké odolnosti, pásů a silných zbraní v mnoha případech smysl, tedy pakliže jsou tito obrněnci nasazeni správně. Některé armády mají tanků dokonce tisíce, a možná může překvapit, které to jsou, i když mají mnohé uskladněny v rezervě.

Egypt svedl řadu tankových bitev

Mezi pětici největších tankových velmocí se kupodivu řadí Egypt s počtem 4 664 – číslo může nicméně vycházet z jeho minulosti, kdy svedl několik tankových bitev s Izraelem, i když dnes už s ním má dobré vztahy. Terén pouště je pro tanky vhodné bojiště, takže je jejich počet pochopitelný. Směska tanků je zajímavá, protože má Egypt třeba americké M1 Abrams a M60 Patton, ale i ruské T-90 a starší sovětské stroje.

Čínský tank ZTZ-96 iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Čínský tank ZTZ-96

Čína na čtvrtém místě má jen o něco více tanků než Egypt, a to 4 950 kusů. Při velikosti čínských ozbrojených sil to ovšem není až tak překvapující číslo, i když lze jen těžko odhadnout, jak by si čínské tanky vedly na bojišti, neboť nejsou příliš známé. Hlavní síla se opírá o moderní stroje ZTZ-99 a ZTZ-96, ale ve výzbroji lze najít i tanky, jež jsou v podstatě kopiemi již zastaralých sovětských tanků.

Kvalitou jsou Američané na špici

USA s 5 500 tanky jsou na tom velice dobře, protože jsou vyzbrojeny stroji M1 Abrams, což jsou stále asi jedny z nejlepších tanků na světě. Jsou sice v několika verzích, ale američtí vojáci mají s jejich používáním veliké zkušenosti – nasadili je v tankových bojích hlavně v Iráku, ale i v dalších zemích, kde ovšem nestály vždy jenom proti tankům.

Jako obr se může zdát mezi tankovými mocnostmi Severní Korea s 6 645 tanky, ale zdání může klamat. Jedná se vesměs o zastaralé typy tanků jako jsou sovětské T-55, T-62, případně čínské a severokorejské kopie těchto strojů. Lze předpokládat, že jejich odolnost není příliš dobrá, stejně jako zbraně, a postrádají řadu moderních systémů.

Tank T-62

Čím Rusko nahrazuje ztracené tanky? Šrotem: už nemá kde brát, tak vytahuje „uzemněné“ tanky z dob Chruščova. Mají šanci?

Doslova jako gigant se pak může jevit Rusko vykazující 12 566 tanků, ale nejspíše jde dnes o velmi zkreslený údaj. Podle střízlivých odhadů ztratilo ve válce na Ukrajině 2 až 3 tisíce tanků, a to většinou těch zmodernizovaných, přičemž produkce moderních T-90M není příliš vysoká, odhadem asi 200 ročně. Většina tanků je tak dost stará, ještě sovětská, a mnohé jsou v žalostném stavu, o čemž svědčí fakt, že Rusko posílá na Ukrajinu i skladové a zastaralé T-55.

Za jak důležité považujete v armádách tanky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články