Balistické rakety KN-23B by mohly v ruské výzbroji zcela nahradit 9K720 Iskander-M, mají totiž mnohem lepší parametry

Rusko je na své balistické rakety Iskander-M pyšné, ale jejich protějšek ze Severní Koreje je nejspíše mnohem lepší. Dávalo by proto smysl vsadit spíše na něj.

9K720 Iskander-M, ruská balistická raketa i Zdroj fotografie: Alexej Ivanov (Алексей Иванов) / Creative Commons / CC BY
                   

Ruské ozbrojené síly se mohou stát v mnoha ohledech závislými na dodávkách zbraní ze Severní Koreje. Nikoho asi nepřekvapí, pokud půjde o munici do děl a minometů, ale stejně tak se může jednat o balistické rakety. Rusko už ostatně testovalo severokorejské KN-23B, a ukazuje se, že jsou v mnoha ohledech výkonnější než jedna z chloub ruské armády, a sice balistické rakety 9K720 Iskander-M. Teoreticky by je tak mohly i nahradit.

KN-23 našla inspiraci v 9K720 Iskander-M

Severní Korea se při konstrukci svých raket KN-23 inspirovala ruským systémem Iskander, takže se mu v mnohém podobá, uvádí Military-Today. Má hlavici těžkou 500 kg, dolet až 700 km, a přesnost 5 až 30 metrů. Informace o zbrani jsou vzhledem k uzavřenosti režimu velmi omezené, má být ale o něco větší než ruský Iskander. V roce 2021 se však objevila i větší verze rakety s vylepšenými vlastnostmi, která je nakonec označována jako KN-23B.

Tato novější raketa má mít dosah až 900 kilometrů, uvádí OverClockers, což je oproti oficiálně udávaným 500 km u Iskanderu významný rozdíl. Ale nutno dodat, že třeba USA podezřívají Rusko ze zatajování dosahu rakety, údajně má být vyšší. Severokorejská KN-23B přitom dle zmíněného zdroje unese hlavici těžkou až 2 500 kilogramů, což je oproti 700 kg u 9K720 Iskander opět veliký rozdíl. Smrtící zóna takové exploze musí být v desítkách metrů. Logickým krokem ruské armády tedy může být, že si místo Iskanderu pořídí KN-23B.

KN-23B může měnit svou dráhu

MilitaryWatchMagazine upozorňuje, že by KN-23B mohla být vážným kandidátem o titul nejschopnější balistické rakety krátkého dosahu na světě. Podobně jako Iskander může létat po takzvané pseudobalistické dráze a za letu korigovat svůj směr, což ztěžuje její zneškodnění. Skutečnost, že je odpalována z mobilního zařízení také znamená, že ji lze velice těžko zaměřit a zničit na zemi, protože snadno mění pozici. Samozřejmě je otázkou, jak velkou přesnost tato raketa má, i když vzhledem k síle hlavice není nějaký ten metr tak důležitý.

Raketa Iskander v Bělorusku

„Kimskander“ je velice moderní taktická balistická raketa, kterou může Severokorejcům sestřelit jenom pár systémů na světě

Teoreticky by tak pro Rusko mohlo být opravdu výhodné přejít z domácích Iskanderů na výkonnější severokorejské KN-23B. Má to však nějaká „ale“ – tím prvním je otazník nad kvalitou rakety, druhým pak výrobní kapacita, která nemusí být dost vysoká, aby uspokojila ruské potřeby. Kdyby se totiž Rusko vzdalo výroby Iskanderu, mohlo by to mít v budoucnu vliv na jeho schopnost produkovat špičkové balistické rakety krátkého dosahu. Stát se proto závislým na nevypočitatelném severokorejském režimu by mohlo být být veliké riziko.

Odpálení rakety KN-23

Co si myslíte o raketě KN-23B?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články