„Kimskander“ je velice moderní taktická balistická raketa, kterou může Severokorejcům sestřelit jenom pár systémů na světě

Severní Koreji se podařilo vyrobit vyspělou balistickou raketu krátkého doletu, proti níž je obrana velice těžká, a takřka ji nelze zneškodnit ani před odpalem.

Raketa Iskander v Bělorusku i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Severokorejský raketový program je starý již několik desetiletí, a ačkoliv za ním stojí jedna z nejchudších a nejuzavřenějších zemí světa, podařilo se jí dosáhnout významných úspěchů. Nejde jenom o mezikontinentální balistické rakety schopné dopravit jaderné hlavice kamkoliv na planetě, ale také o balistické rakety krátkého doletu. Jejich nejvyspělejším představitelem je taktická balistická raketa KN-23 označovaná i jako Hwasong-11Ga, která svými parametry nejspíše snese srovnání s nejvyspělejšími raketami na světě.

Spojení diktátora a „přátelské“ pomoci

Raketu KN-23 poprvé představil severokorejský režim na přehlídce v roce 2018, ale v té době ještě nebyla zcela hotová. Po nutném testování ji tamní armáda zařadila do výzbroje v letech 2019 až 2020, uvádí ArmyRecognition. Velice se přitom podobá ruským raketám 9K720 Iskander, a Severokorejci ji pravděpodobně vyvinuli s pomocí Ruska nebo Číny. Kvůli této podobě a diktátorské rodině Kimů vládnoucí zemi od konce druhé světové války se jí přezdívá také „Kimskander“. V jakém počtu ji země v současnosti má, ale není jasné.

Dosah rakety byl původně odhadován na 400 kilometrů, avšak současné údaje udávají dle pozorovaných testů až 700 km. MissileDefenseAdvocacy uvádí, že střela nelétá do extrémně vysoké výšky, ale zhruba jenom 50 kilometrů. To znamená, že nemá dlouhou dobu letu, a je tedy hůře detekovatelná. Vedle toho má být schopna měnit trajektorii letu, což snižuje šanci na její sestřelení. Na druhou stranu jsou v Jižní Koreji systémy MIM-104 Patriot a THAAD, které by to dokázat měly, neboť už prokazatelně sestřelily ruský Iskander.

KN-23 může nést i jadernou hlavici

Technické údaje o samotné raketě se rozchází, neboť nejsou veřejně známé, a jedná se tak pravděpodobně o odhady. MilitaryToday uvádí že je asi 7,3 metrů dlouhá a má průměr 90 centimetrů, a její hmotnost bude kolem 3,5 tuny. Má přitom raketový pohon na tuhé palivo a nejspíše unese hlavici o hmotnosti kolem 500 kilogramů, a kromě konvenční může být i chemická nebo jaderná. Její přesnost je potom udávána v rozmezí 5 až 30 metrů.

Severní a Jižní Korea, důvod rozdělení

Názor: proč je Korea rozdělena na Severní a Jižní, a proč jedna hýbe světem a míří i do evropských armád, a druhá je nenáviděná

Severokorejci umístili „Kimskander“ na kolový podvozek, jehož původ je v Bělorusku nebo Číně. Na vozidle jsou přitom rakety dvě. Dle odhadů je schopno dosahovat rychlosti kolem 70 km/h, a je víceméně jasné, že je zbraň primárně určena proti jižnímu sousedovi, i když je v dosahu také spřátelené Rusko a Čína, stejně jako malé území Japonska. Díky tomu, že může komplet měnit pozici, je nesnadno odhalitelný a zničitelný ze vzduchu.

Severokorejská raketa KN-23

Za jak vyspělou považujete severokorejskou raketu KN-23 (Kimskander)?

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články