Pekelně silné „mini“ italské kolové stíhače B1 Centauro mohou Rusům na Ukrajině pěkně zatopit, zničí i tanky a rychle „mizí“

Stíhače tanků B1 Centauro v sobě kombinují vysokou mobilitu kolového podvozku a silné dělo. Snadno si poradí s tankem a ještě rychleji zmizí v dáli.

B1 Centauro při nasazení v Bosně i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Během války na Ukrajině dostala možnost předvést své schopnosti již řada Západních zbraňových systémů, a další se svého „křtu ohněm“ ve velkém konvenčním konfliktu asi brzy dočkají. Někteří proto označují aktuální Ukrajinu i jako „testovací pole pro zbraně všeho druhu“. Mezi jedny z možná nejpozoruhodnějších patří italské kolové stíhače tanků B1 Centauro. Jejich předností je, že se po bojišti dokáží pohybovat velmi vysokou rychlostí, ale zároveň zasazovat velice tvrdé rány; minimálně před tanky se musí mít na pozoru.

Stíhač má provázet lehké obrněné jednotky

Itálie je ve vývoji obrněných vozidel velmi schopná. Její inženýři zkonstruovali i vlastní typ tanku, ale v 80. letech 20. století přišla armáda s požadavkem na stíhače tanků s palebnou silou tanku Leopard 1. Potřebovala ho jako doprovod svých lehkých rychlých obrněných jednotek, které by se nemohly spoléhat na ochranu klasických tanků. K vývoji i konstrukci se spojily dva italští zbrojní giganti – konkrétně Iveco, jehož úkolem byla konstrukce podvozku, a OTO Melara, který si vzal na starost konstrukci věže a zbraně.

B1 Centauro při střelbě iZdroj fotografie: Italská armáda / Creative Commons / CC BY
B1 Centauro při střelbě

Výsledkem byl kolový stíhač tanků na osmikolovém podvozku s věží osazenou dělem ráže 105 milimetrů o délce hlavně 55 ráží, ale existuje i varianta se silnějším dělem 120 milimetrů a hlavní délky 44 ráží. Kanón dokáže střílet různé typy standardní munice NATO, a to včetně protitankové APFSDS; doplněn je pak koaxiálním kulometem a dalším na věži, oba jsou ráže 7,62 milimetrů. Systém disponuje termokamerou, laserovým dálkoměrem, a velmi schopným řízením palby Galileo Avionica TURMS.

Stíhač ustojí střelbu maximálně z BVP

B1 Centauro je 7,85 metrů dlouhý a 2,94 metrů široký a jeho hmotnost dosahuje 24 tun; může být ale vyšší, pakliže dojde k instalaci přídavného pancéřování. V základní verzi chrání čtyřčlennou osádku proti projektilům ráže 14,5 milimetrů, v přední části pak proti střelám ráže 25 milimetr. S přídavným pancéřováním ustojí i zásah projektilem ráže 30 milimetrů, což jsou standardní zbraně BVP. Vozidlo se vyznačuje vysokou rychlostí až 108 km/h a jeho dojezd je 800 kilometrů. Zvládá rovněž obtížný terén a brodění se v hloubce až 1,5 metru.

Centauro se ukázal jako velmi schopný systém, a kromě Itálie si ho pořídilo Španělsko nebo Jordánsko, ale i další státy. Existuje mimochodem i v lepší verzi Centauro II, a vedle toho také jako bojové vozidlo pěchoty Freccia, i jako samohybná houfnice s dělem ráže 155 milimetrů. Některé zprávy naznačují, že se stíhače dostaly z Itálie na Ukrajinu, ale oficiálně dodávku dosud nikdo nepotvrdil. Je ale velmi dobře možné, že se objeví při chystané ukrajinské ofenzivě, v níž se mohou stát postrachem mnoha rusých tankistů a obrněných vozidel.

B1 Centauro v akci

V jakých situacích se hodí B1 Centauro nejvíce?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články