Pekelně silné „mini“ italské kolové stíhače B1 Centauro mohou Rusům na Ukrajině pěkně zatopit, zničí i tanky a rychle „mizí“

Stíhače tanků B1 Centauro v sobě kombinují vysokou mobilitu kolového podvozku a silné dělo. Snadno si poradí s tankem a ještě rychleji zmizí v dáli.

B1 Centauro při nasazení v Bosně i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Během války na Ukrajině dostala možnost předvést své schopnosti již řada Západních zbraňových systémů, a další se svého „křtu ohněm“ ve velkém konvenčním konfliktu asi brzy dočkají. Někteří proto označují aktuální Ukrajinu i jako „testovací pole pro zbraně všeho druhu“. Mezi jedny z možná nejpozoruhodnějších patří italské kolové stíhače tanků B1 Centauro. Jejich předností je, že se po bojišti dokáží pohybovat velmi vysokou rychlostí, ale zároveň zasazovat velice tvrdé rány; minimálně před tanky se musí mít na pozoru.

Stíhač má provázet lehké obrněné jednotky

Itálie je ve vývoji obrněných vozidel velmi schopná. Její inženýři zkonstruovali i vlastní typ tanku, ale v 80. letech 20. století přišla armáda s požadavkem na stíhače tanků s palebnou silou tanku Leopard 1. Potřebovala ho jako doprovod svých lehkých rychlých obrněných jednotek, které by se nemohly spoléhat na ochranu klasických tanků. K vývoji i konstrukci se spojily dva italští zbrojní giganti – konkrétně Iveco, jehož úkolem byla konstrukce podvozku, a OTO Melara, který si vzal na starost konstrukci věže a zbraně.

B1 Centauro při střelbě iZdroj fotografie: Italská armáda / Creative Commons / CC BY
B1 Centauro při střelbě

Výsledkem byl kolový stíhač tanků na osmikolovém podvozku s věží osazenou dělem ráže 105 milimetrů o délce hlavně 55 ráží, ale existuje i varianta se silnějším dělem 120 milimetrů a hlavní délky 44 ráží. Kanón dokáže střílet různé typy standardní munice NATO, a to včetně protitankové APFSDS; doplněn je pak koaxiálním kulometem a dalším na věži, oba jsou ráže 7,62 milimetrů. Systém disponuje termokamerou, laserovým dálkoměrem, a velmi schopným řízením palby Galileo Avionica TURMS.

Stíhač ustojí střelbu maximálně z BVP

B1 Centauro je 7,85 metrů dlouhý a 2,94 metrů široký a jeho hmotnost dosahuje 24 tun; může být ale vyšší, pakliže dojde k instalaci přídavného pancéřování. V základní verzi chrání čtyřčlennou osádku proti projektilům ráže 14,5 milimetrů, v přední části pak proti střelám ráže 25 milimetr. S přídavným pancéřováním ustojí i zásah projektilem ráže 30 milimetrů, což jsou standardní zbraně BVP. Vozidlo se vyznačuje vysokou rychlostí až 108 km/h a jeho dojezd je 800 kilometrů. Zvládá rovněž obtížný terén a brodění se v hloubce až 1,5 metru.

Centauro se ukázal jako velmi schopný systém, a kromě Itálie si ho pořídilo Španělsko nebo Jordánsko, ale i další státy. Existuje mimochodem i v lepší verzi Centauro II, a vedle toho také jako bojové vozidlo pěchoty Freccia, i jako samohybná houfnice s dělem ráže 155 milimetrů. Některé zprávy naznačují, že se stíhače dostaly z Itálie na Ukrajinu, ale oficiálně dodávku dosud nikdo nepotvrdil. Je ale velmi dobře možné, že se objeví při chystané ukrajinské ofenzivě, v níž se mohou stát postrachem mnoha rusých tankistů a obrněných vozidel.

B1 Centauro v akci

V jakých situacích se hodí B1 Centauro nejvíce?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Slevový portál lákal Čechy na bizarní ceny. Dovolená v Chorvatsku stála přes 90 milionů korun
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Napůl muž, napůl slon: Joseph Merrick se na veřejnosti snažil schovávat, ale lidé mu nedali pokoj
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Doba, kterou vydrží kuřecí maso v lednici, je překvapivě nízká
adbz.cz
adbz.cz
Skrytá funkce oken, která ovlivňuje vlhkost v domě: Poloha kliky