V čem jsou německé tanky Leopard 2A8 lepší než 2A7+: vyrovnat by se mohly třeba izraelské Merkavě 5 Barak nebo evropskému KF51

Za tanky dodané na Ukrajinu může německá armáda nakoupit zcela novou verzi tanků Leopard 2, a sice 2A8. Oproti současné špičce 2A7+ má mít několik vylepšení.

Tank Leopard 2A7 i Zdroj fotografie: Uživatel Boevaya mashina / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V důsledku války na Ukrajině se má do výzbroje německé armády dostat nový tank, respektive nová verze tanku Leopard 2 označovaná jako 2A8. Německo mělo dosud v plánu nakupovat tanky Leopard 2A7+, případně na ně starší verze skladových strojů modernizovat, ale válka na Ukrajině evidentně armádu přesvědčila, že má chtít ještě kvalitnější produkt. Nová verze Leopardu 2 bude dle všeho pohyblivější a poskytovat lepší ochranu. Výčtem zlepšení přitom v některých směrech připomíná „izraelský pokrok“ Mekrava 5 Barak.

Hlavní zbraň tanku by měla zůstat stejná

Podle dostupných informací je jasné, že verze A8 bude vycházet z verze A7+, a to hlavně z té dodané do Maďarska, od níž se v mnoha ohledech lišit nebude. Tank by tak měl stále zůstat vyzbrojený dělem ráže 120 milimetrů s hladkou hlavní o délce 55 ráží, ačkoliv bylo v minulosti uvažováno i o silnějším děle ráže 130 milimetrů. Vyloučena pak není instalace automatického nabíjení, což by vedlo ke snížení počtu členů osádky o jednoho, tedy na 3. Lze také předpokládat, že na něm zůstane namontované modulární pancéřování pro zvýšení odolnosti.

První zásadní novinkou má být instalace systému aktivní ochrany, konkrétně izraelského Trophy, který je složen z radarů detekujících přilétající protitankové střely. Proti nim dokáže vypálit projektily tak, aby je zničil ještě před dopadem na tankový pancíř. Izraelská armáda už systém velmi úspěšně používá na svých tancích a obrněných vozidlech, třeba pokud jde o Merkava 5 Barak. Jedná se o skvělou ochranu proti přenosným protitankovým zbraním, ale systém zatím neumí likvidovat třeba kinetickou munici vystřelenou z tankového děla nepřítele.

Izraelský tank Merkava 5 Barak

Nejnovější izraelský tank Merkava 5 Barak se zatím představil jenom lehce: velitel a řidič vidí skrze pancíř i kolem vozidla v úhlu 360 stupňů

Nový motor a spolupráce s drony

Další novinkou má být instalace nového motoru, ale jeho specifikace zatím nejsou známy. Lze předpokládat, že to zlepší jízdní vlastnosti tanku a nejspíše to také umožní zvýšit jeho hmotnost (a tedy ho lépe obrnit) při zachování stejné nebo lepší mobility, případně bude úspornější. Jenom samotný systém Trophy totiž zvyšuje hmotnost vozidla téměř o tunu. Osádka Leopard 2A8 by pak podle všeho měla mít k dispozici i nový systém sdružující údaje z různých typů senzorů, a ještě bude moci úzce spolupracovat s drony.

Společnost KMW má postavenu novou výrobní linku tanků Leopard 2A7, takže nejspíše nebude problém ji na novou verzi přizpůsobit. Německo tak nejspíše nebude tolik tlačit na pokračování projektu nového evropského tanku, na němž pracuje s Francií, a navíc vyvinula německá společnost Rheinmetall tank KF51 Panther, který má být ještě o něco lepší. Nová verze Leopardu 2 (tedy 2A8) by navíc mohla zajímat i českou armádu, protože její vedení plánuje náhradu starých tanků T-72 za moderní, přičemž budou čeští tankisté cvičit na starších Leopard 2A4.

Jaký podle vás bude nový Leopard 2A8?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články