M142 Lockheed Martin High Mobility Artillery Rocket System

Vzhledem ke dlouhému názvu se tomuto systému z dílny marylandské zbrojovky Lockheed Martin říká pouze M142 HIMARS, v překladu jde o vysoce mobilní raketový dělostřelecký systém.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Ten je standardně připevněn na nosič s pohonem všech kol na šesti nápravách. Jiné varianty zatím výrobce nenabízí a zřejmě už se na trh nedostanou ani v budoucnosti. Hlavní využití tento systém najde při útocích proti dělostřelectvu, lehce ozbrojeným vozidlům, vzdušným cílům nebo pomocným sborům a skladištím nepřítele. Základní charakteristiky M142 HIMARS jsou:

  • Rozměry: délka 504,6 cm, výška 216 cm, šířka 225,1 cm
  • Maximální rychlost: 85 km/h (při jízdě po silnici)
  • Dostřel: 45 km při vyzbrojení ER-MLRS raketami, 70 km při vyzbrojení GMLRS raketami s prodlouženým doletem, až 300 km při vyzbrojení TACMS raketami
  • Posádka: 3 muži, v krizových situacích však k ovládání a dobíjení systému postačí jeden
iZdroj obrázku: Pixabay.com
M142 HIMARS má unikátní dostřel

Designové řešení

Přední část vozidla, které systém M142 HIMARS nese, má plně uzavřenou opancéřovanou kabinu, která chrání posádku před palbou z ručních zbraní a střepinami. Pětitunový podvozek patří do třídy středně velkých taktických vozidel s pohonem na všechna kola, v tomto případ jde o šest náprav. V základní výbavě je motor Caterpillar C7 s automatickou převodovkou Allison 3700SP se sedmi rychlostními stupni. Velkou výhodou systému M142 HIMRAS je jeho variabilita. K dispozici je velké množství raket s rozdílnými charakteristikami, které jsou určeny na různé typy cílů.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
M142 HIMARS nachází uplatnění po celém světě
Výzbroj
MBDA Enforcer: pěchotní raketový systém z Francie
28. srpna 2020

Využívaný po celém světě

V současnosti je M142 HIMARS ve výzbroji celé řady armád včetně armády Spojených států, přestože jeho export podléhá schválení amerického ministerstva zahraničí. V nedávné minulosti jej si jej pořídily armády Rumunska, Kataru či Polska, delší čas jimi disponují američtí spojenci na Blízkém východě – Spojené arabské emiráty a Jordánsko. Česká republika podle všeho pořízení M142 HIMRAS zatím neplánuje.

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články