Video: ani výstřel ruského T-72 nedokáže vždy zničit slabě pancéřované BVP M2 Bradley, které dokáže i přes vážné poškození odjet

Slabý pancíř BVP by neměl zásah z tankového děla ustát, natož z toho moderního. Přesto se může souhrou náhod stát, že nejenom přežije, ale ještě z bojiště bez pomoci odjede.

Bojové vozidlo pěchoty Bradley i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Bojová vozidla pěchoty nejsou většinou stavěna tak, aby vydržela zásah z tankového děla nebo protitankové zbraně. Oproti tankům jsou výrazně lehčí a obvykle mobilnější, a mj. mají zcela jiný význam. Ve světě sice existuje několik výjimek, například izraelský Namer, což je nejodolnější transportér, ale přesto i americké bojové vozidlo pěchoty Bradley ve výzbroji Ukrajiny vydrželo dle dochovaných záběrů zásah z ruského hlavního bojového tanku T-72. A i když vypadalo poškození vážné, zůstalo vozidlo pojízdné a bude ho možné opravit.

Hliníkový pancíř s ocelí a kompozitem

Zásah tankovým projektilem, zvláště pak protipancéřovým, je pro bojová vozidla pěchoty většinou fatální. Obecně platí, že jsou navržena tak, aby vydržela zásahy od projektilů kolem ráže 30 mm, i když starší typy obvykle nezvládají ani to. Z videa je ale patrné, že s pořádnou dávkou štěstí může vozidlo přežít. Konkrétně v tomto případě sice granát pancíř poškodil, ale nezničil. M2 Bradley má přitom hlavní pancíř jen z hliníku, ale mnohé jeho verze ho mají zesílený kompozitními materiály a ocelovými zástěnami, aby byl odolnější.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
Ruský T-72B při střelbě

Možných vysvětlení, že BVP M2 Bradley přežilo, je více. Jeho pancíř je zkonstruován tak, aby dopadající protipancéřové projektily pokud možno odrážel, což záleží na úhlu dopadu. Zásah tedy mohl kus pancíře odlomit, ale projektil se odrazil a dovnitř neprošel. Druhou možností pak je, že dovnitř prošel, ale nepoškodil žádné kritické systémy. Mnohá vojenská vozidla jsou navržena tak, aby zůstala i přes vážná poškození alespoň částečně pojízdná.

Dělo z T-72 zničí i moderní tank

Ojedinělé přežití vozidla Bradley ale neznamená, že by střet s tankem vždy ustálo. Ačkoliv ho nejspíše nedokáže zničit explozivní granát z tankového děla ráže 125 milimetrů, protipancéřová nejspíše bez větších problémů. Tanky T-72 používají hned 2 typy: 1) munice typu HEAT s kumulativní hlavicí, jejíž účinek ale může oslabit mříž nebo reaktivní pancíř, 2) náboje APFSDS z wolframu nebo ochuzeného uranu. Ty zvládají hlavně u modernizovaného T-72B3M probít i pancíř západních tanků, s bojovým vozidlem pěchoty by si tak měly poradit.

Ukrajinský MiG-29

Rusko uvedlo, že Ukrajina sestřelila vlastní stíhačku Mig-29 i dosud „neviděné“ BVP M2 Bradley. Problém je, že k tomu dojít nemohlo

Naopak platí, že rychlopalný kanon ráže 25 milimetrů ve věži M2 Bradley tanku ublížit nedokáže; k dispozici má nicméně i řízené protitankové střely TOW naváděné po drátě s dosahem 4 km a schopností prorazit pancíř o síle až 900 mm RHAe. Jde o obávanou zbraň, a např. vozidla Bradley během první války v zálivu zničila více iráckých tanků než americké tanky M1 Abrams, takže se nelze divit žádné tankové osádce, pokud se jim chce klidit z cesty.

Díky čemu mohlo BVP M2 Bradley přežít?

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články