Rusko uvedlo, že Ukrajina sestřelila vlastní stíhačku Mig-29 i dosud „neviděné“ BVP M2 Bradley. Problém je, že k tomu dojít nemohlo

Rusko uvedlo, že si Ukrajina v lednu 2023 sestřelila svůj nejschopnější letoun MiG-29, a dokonce i vozidlo M2 Bradley. Problém ale je, že má tvrzení pár „mezer“.

Ukrajinský MiG-29 i Zdroj fotografie: Námořní pěchota Spojených států amerických
                   

Obsluha systémů ukrajinské protivzdušné obrany musí být de facto pořád v pohotovosti, protože útok drony, řízenými střelami, letadly nebo i vrtulníky může přijít kdykoliv. Nutno dodat, že podobně na tom mohou být i ruští vojáci, i když ti čelí řádově mnohem nižšímu počtu útoků. Není proto divu, že za téměř 11 měsíců konfliktu mohly udělat obsluhující vojáci chybu a střílet i do vlastních řad. Naposledy Ukrajina 8. ledna údajně sestřelila systémem 9K33 Osa svůj letoun Mikoyan MiG-29 Fulcrum.

V ruských tvrzeních jsou rozpory

Událost se měla stát v oblasti Doněcka, tedy alespoň to tvrdí Dmitrij Sablin, místopředseda Výboru pro obranu Státní dumy Ruska, a zprávu rozšířila i ruská média. Ovšem tamní ministerstvo obrany zase uvedlo, že ten den sestřelilo 5 ukrajinských strojů, a sice jeden MiG-29, jeden Suchoj Su-27 Flanker, jeden Suchoj Su-24 Fencer a dvakrát Suchoj Su-25 Frogfood. Problém ale je, že takovým zprávám nelze 100% věřit, protože ministerstvo již dříve ohlásilo i zničení vozidel M2 Bradley, která tenkrát ještě ani nebyla ve výzbroji Ukrajiny, a absurdního počtu raketometů M142 HIMARS.

Každopádně pokud opravdu Ukrajinci o stíhací letoun MiG-29 přišli, je to pro ně citelná ztráta. Podle dostupných údajů měli těchto letadel před invazí jen 43 a jsou to asi jejich neschopnější letouny. Mohou nést nejen protiletadlové střely nebo pumy, ale podařilo se do nich integrovat i protiradarové střely AGM-88 HARM, což velmi trápí ruskou protivzdušnou obranu. Pravdou je, že později dostaly tuto vymoženost i ukrajinské stroje Su-27.

Letouny MiG-29 mají užitečné schopnosti

Výhodou stíhaček MiG-29 je jejich odolnost, díky níž mohou startovat i z provizorních ploch. Pro ukrajinské letectvo je to klíčová vlastnost, protože běžná a známá letiště se mohou stát cílem ruského letectva, respektive řízených střel nebo dronů. Při rozptýlení strojů na improvizované plochy ale Rusko evidentně není schopno ukrajinské letouny zničit na zemi, a proto je i přes omezené počty strojů stále bojeschopné.

Ukrajina se již dlouhé měsíce snaží získat některé západní bojové letouny, ale neúspěšně. S největší pravděpodobností nakonec dostane stíhačky MiG-29 ze Slovenska, kde již byly vyřazeny z výzbroje; ale možná je daruje i Polsko. O této možnosti se již dlouhé měsíce diskutuje, ale konečné rozhodnutí nepadlo. I přes svoji zastaralost mají letadla výhodu, protože na ně nebude nutné přeškolovat piloty ani personál. V případě západních strojů by tato potřeba vyvstala. Potvrzené jsou tak alespoň zprávy, kdy Rusko zasáhlo své vlastní území ničivou střelou Ch-101.

Jak pravděpodobné je, že si Ukrajinci sestřelují vlastní stroje?

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články