Rusko uvedlo, že Ukrajina sestřelila vlastní stíhačku Mig-29 i dosud „neviděné“ BVP M2 Bradley. Problém je, že k tomu dojít nemohlo

Rusko uvedlo, že si Ukrajina v lednu 2023 sestřelila svůj nejschopnější letoun MiG-29, a dokonce i vozidlo M2 Bradley. Problém ale je, že má tvrzení pár „mezer“.

Ukrajinský MiG-29 i Zdroj fotografie: Námořní pěchota Spojených států amerických
                   

Obsluha systémů ukrajinské protivzdušné obrany musí být de facto pořád v pohotovosti, protože útok drony, řízenými střelami, letadly nebo i vrtulníky může přijít kdykoliv. Nutno dodat, že podobně na tom mohou být i ruští vojáci, i když ti čelí řádově mnohem nižšímu počtu útoků. Není proto divu, že za téměř 11 měsíců konfliktu mohly udělat obsluhující vojáci chybu a střílet i do vlastních řad. Naposledy Ukrajina 8. ledna údajně sestřelila systémem 9K33 Osa svůj letoun Mikoyan MiG-29 Fulcrum.

V ruských tvrzeních jsou rozpory

Událost se měla stát v oblasti Doněcka, tedy alespoň to tvrdí Dmitrij Sablin, místopředseda Výboru pro obranu Státní dumy Ruska, a zprávu rozšířila i ruská média. Ovšem tamní ministerstvo obrany zase uvedlo, že ten den sestřelilo 5 ukrajinských strojů, a sice jeden MiG-29, jeden Suchoj Su-27 Flanker, jeden Suchoj Su-24 Fencer a dvakrát Suchoj Su-25 Frogfood. Problém ale je, že takovým zprávám nelze 100% věřit, protože ministerstvo již dříve ohlásilo i zničení vozidel M2 Bradley, která tenkrát ještě ani nebyla ve výzbroji Ukrajiny, a absurdního počtu raketometů M142 HIMARS.

Každopádně pokud opravdu Ukrajinci o stíhací letoun MiG-29 přišli, je to pro ně citelná ztráta. Podle dostupných údajů měli těchto letadel před invazí jen 43 a jsou to asi jejich neschopnější letouny. Mohou nést nejen protiletadlové střely nebo pumy, ale podařilo se do nich integrovat i protiradarové střely AGM-88 HARM, což velmi trápí ruskou protivzdušnou obranu. Pravdou je, že později dostaly tuto vymoženost i ukrajinské stroje Su-27.

Letouny MiG-29 mají užitečné schopnosti

Výhodou stíhaček MiG-29 je jejich odolnost, díky níž mohou startovat i z provizorních ploch. Pro ukrajinské letectvo je to klíčová vlastnost, protože běžná a známá letiště se mohou stát cílem ruského letectva, respektive řízených střel nebo dronů. Při rozptýlení strojů na improvizované plochy ale Rusko evidentně není schopno ukrajinské letouny zničit na zemi, a proto je i přes omezené počty strojů stále bojeschopné.

Ukrajina se již dlouhé měsíce snaží získat některé západní bojové letouny, ale neúspěšně. S největší pravděpodobností nakonec dostane stíhačky MiG-29 ze Slovenska, kde již byly vyřazeny z výzbroje; ale možná je daruje i Polsko. O této možnosti se již dlouhé měsíce diskutuje, ale konečné rozhodnutí nepadlo. I přes svoji zastaralost mají letadla výhodu, protože na ně nebude nutné přeškolovat piloty ani personál. V případě západních strojů by tato potřeba vyvstala. Potvrzené jsou tak alespoň zprávy, kdy Rusko zasáhlo své vlastní území ničivou střelou Ch-101.

Jak pravděpodobné je, že si Ukrajinci sestřelují vlastní stroje?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Prodej uhlí hýbe světem
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vše o Tollundském muži, 2 400 let starém bažinatém těle. Byl tak dokonale zachován, že byl považován za nedávnou oběť
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Přírodní prostředky, které odstraní hlen při infekci: Kurkuma, zázvor nebo také horká pára
adbz.cz
adbz.cz
Doba sušení prádla se zkrátí na polovinu: Do pračky stačí přidat ručník, funkční je také metoda „na burrito“